Slovenija

Bo hči slovenskega komunista prva dama v Beli hiši?

Jelka Sežun / Zarja
25. 11. 2015, 13.53
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Donald Trump kar noče izginiti. Vsi s(m)o mislili, da bo samo muha enodnevnica, da se bo ob gromkem smehu volivcev hitro pobral s političnega prizorišča, ampak ne, Trump je (ob gromkem smehu volivcev) vedno bolj priljubljen.

Arhiv Svet24
Donald Trump in Melania Knavs

arhiv
Melanija v najstniških letih, ko se ji še ni sanjalo, kaj vse jo čaka v življenju.

Večje neumnosti klati, raje ga imajo. In zdaj ne vemo, ali je bilo naključje ali so se ga nasprotniki lotili z drugimi sredstvi, ampak zadnje dni oktobra je v tabloidu Daily Mail izšel dolg članek o Trumpovi ženi Melanii. Zelo prijazen članek, obilno potresen s sladkorjem, o Melanii samo vse najlepše – ampak veliko so si dali opravka s tem, da je bil njen oče Viktor član komunistične partije. Bo komunistova hči prišla v Belo hišo, se sprašujejo v naslovu. Članek, predvsem tisti del o komunistu, so hitro pograbili drugi mediji. Bo rdeča – pravzaprav bolj bledorožnata – tastova preteklost ustavila Donalda Trumpa ali bo Bela hiša dobila rdečo prvo damo?

Tole jim je treba priznati, zelo so se potrudili

Daily Mail je poklepetal s sorodniki, prijatelji, sošolkami, učiteljicami, ki so poznali Melanio, ko je bila še čisto navadna Melanija Knavs iz Sevnice, fotografirali so blok, v katerem je živela kot otrok, pa hišo, v kateri še vedno živijo njeni starši. Od fotografa Staneta Jerka so dobili prve studijske fotografije sedemnajstletne Melanije. Prav Jerko ji je pomagal stopiti na pot, ki je pozneje vodila na modne brvi v Milanu, Parizu in New Yorku. Predvsem pa so iz Arhiva Republike Slovenije pridobili dokumente, ki kažejo, da je bil Viktor Knavs član partije. Ojoj.

Reuters
Če Donald Trump zares, čisto zares postane predsednik ZDA, bo Melania prva prva dama ki je pozirala gola.

Muslimanka, zagotovo

Melania Trump seveda nikoli ni naredila prav ničesar vsaj približno komunističnega, nasprotno, v javnosti podpira stališča svojega moža, ki so izrazito konservativna, nekatera naravnost reakcionarna, ampak rdeča preteklost Donaldovega tasta je zelo prikladen božji dar za tiste, ki slovenskega zeta nočejo videti v Beli hiši.

Ali bo Trumpu na njegovem pohodu na prestižni naslov 1600 Pennsylvania Ave. v Washingtonu zveza s komunistovo hčerko škodila, je težko napovedati. Resni mediji dostojanstveno molčijo, »bombo«, kot so razkritje poimenovali, pa so radostno pograbili tabloidi in spletne strani. In seveda komentatorji na forumih, ki so v svoji pogumni anonimnosti natanko tako strupeni, butasti in polpismeni kot tisti pri nas. Tule je vzorček enega takega razmišljanja: »Ga. Trump prihaja iz države, ki je bila nekoč komunistična, torej mora biti tudi sama komunistka. In ali ni bilo v bivši Jugoslaviji tudi veliko muslimanov? Gotovo je muslimanka, poleg tega, da je komunistka.« Ja, saj smo rekli: ojoj.

Zgornjih pet odstotkov

Oba Melanijina starša, Viktor in Amalija, sta delala v tovarni oblačil Jutranjka, pripoveduje Daily Mail. Viktor kot šofer, Amalija kot modelarka, torej tista, ki riše kroje. Tako sta Melania, letnik 1970, in njena starejša sestra Ines, kot več drugih otrok zaposlenih v tovarni, začeli že zgodaj sodelovati na revijah otroške mode. Melania je začela s petimi leti in je potem vedno sanjala, da bo postala manekenka, pravijo njene prijateljice iz otroških let, ki vedo tudi povedati, da je bila mirna, pametna in zelo prijazna deklica. Podjetni Viktor je sčasoma odprl svojo trgovino z avtomobilskimi deli in se z družino preselil v lastno hišo, v kateri z ženo živita še danes – kadar seveda nista pri hčerki v ZDA, kjer Amalija vnuka Barrona uči slovensko in mu kuha slovensko hrano.

Brezbožni komunisti so že zgodaj pustili pečat na dekličini nedolžni duši, namiguje Daily Mail. »V skladu z očetovim uradnim ateističnim komunističnim prepričanjem Melania in njena sestra nista bili krščeni in se nista z drugimi otroki udeležili prvega obhajila, kar ni ušlo njihovim katoliškim sorodnikom,« pravi in navaja ugibanje neimenovane sorodnice, ki ne ve, ali je bil Viktor Knavs zadrt komunist ali zgolj pragmatik.

Stane Jerko
Melania Trump v mladih letih.

»Morda je bil pa samo praktičen. Če si bil v partiji, je to stvari olajšalo in pomenilo, da je laže pomagal družini. … Imel je dobre zveze. Vedno je lahko prišel do kakšnega malega razkošja in do nujno potrebnih stvari, na primer avtomobilskih rezervnih delov, do katerih drugi niso mogli priti.« V času Melanijinega otroštva je bilo v komunistični partiji »samo pet odstotkov Slovencev«, je nekako izračunal Daily Mail.

Knavsova sta še vedno »skromna, nič bahava«, je časopis izvedel od njunih sosedov. Še vedno živita v hiši, v katero se je družina preselila leta 1984, Viktor vozi »star, a brezhiben« mercedes. Zet mu je kar pri srcu, čeprav je menda nekomu zaupal, da ne verjame, da ima Donald v tekmi za mesto ameriškega predsednika resne možnosti. Oh, in menda se Sevničanom zdi blazno zabavno, da sta si tast in zet »že prav srhljivo« podobna. Na fotografijah, ki jih je objavil Daily Mail, sta edini podobnosti med Viktorjem in Donaldom rdeča kravata in moder suknjič. Gre tudi vam srh po hrbtu?

Trump še nikoli ni bil v Sevnici, je pa s svojim zasebnim letalom nekoč pristal v Sloveniji in obiskal »lake Blatt«, kar bi utegnilo biti, skromno, a bistro ugibamo, Blejsko jezero.

Božansko

Je razkritje Daily Maila, da je Melania komunistična nevesta, res plod organiziranega političnega napada na Trumpa, ali nas samo grabi paranoja, ker smo preveč navajeni podobnih akcij pri nas? Čisto mogoče je namreč tudi, da so se v Melanijino preteklost poglobili samo zato, ker o gobezdavem Donaldu vemo že tako rekoč vse, Melania, ki se po poroki s Trumpom redko izpostavlja v medijih, je pa skrivnosten in zato toliko zanimivejši lik.

Nikoli ni marala zabav, pravijo tisti, ki jo poznajo še iz njenih manekenskih časov. Še na tisto, na kateri je leta 1998 spoznala Trumpa, so jo menda komaj zvlekli. Ni bila žurerka, pritrjuje tudi Stane Jerko, ki jo je poznal še kot dijakinjo, bolj se mu je zdela knjižni molj. Šola se ji je takrat zdela veliko pomembnejša od manekenske kariere.

Kaj torej vemo o morebitni ameriški prvi dami, prvi v skoraj dvesto letih, ki se ni rodila na ameriških tleh? Poleg tega seveda, kar je o njej strupeno siknila Trumpova prva žena Ivana – komentar je bil sicer zaseben, a je bliskovito našel pot v časopise: »Ne zna govoriti, ne zna delati govorov, ne udeležuje se dogodkov, noče sodelovati.«

Reuters
Melania je Donalda pospremila do govorniškega odra.

Donald in štiriindvajset let mlajša Melania sta se prvič srečala na neki zabavi ob newyorškem tednu mode septembra 1998. On je tja prišel spoznat neko supermanekenko, ampak zraven nje je stala Melania in Donald je imel oči samo še zanjo, ona pa mu ni hotela dati svoje telefonske številke. Da je tja prišel z drugo žensko, je pojasnila pozneje, sploh pa ona svoje številke ne daje kar komurkoli. Je pa vzela njegovo in nekaj dni pozneje ga je poklicala. Da »božansko seksata vsaj enkrat na dan, včasih celo večkrat«, je leta 2000 v intervjuju zaupala Howardu Sternu. Oh, in to je bilo tudi leto, ko je gola pozirala (za britanski GQ) na beli krzneni preprogi v Donaldovem letalu.

Leta 2004 sta se zaročila (zaročni prstan je imel trinajst karatov, a si ga je spretni Donald pribarantal za polovično ceno), januarja 2005 poročila. Med svati sta bila tudi Bill in Hillary Clinton (»Takole vam povem, rekel sem ji, pridi na mojo poroko, in prišla je na poroko. Veste zakaj? Ni imela izbire, podaril sem denar njuni ustanovi,« je prisotnost svoje poznejše politične tekmice razložil Trump). Melanijina Diorjeva poročna obleka je imela štirimetrsko vlečko in petmetrski pajčolan in je stala – menda –100.000 dolarjev. Mogoče celo 200.000. Samo v vezenine je bilo vloženih 550 ur dela. Na poročni torti je bilo 3000 okrasnih sladkih rožic. Prepeval je Billy Joel.

Reuters

Mini jaz

Leta 2006 – isto leto je dobila tudi ameriško državljanstvo – se je Melanii in Donaldu rodil sin Barron William Trump (njen prvi otrok, njegov  peti) in že takoj po rojstvu dobil svoje lastno nadstropje v družinskem stanovanjcu v New Yorku. Oh, in igralka Ellen DeGeneres mu je podarila zlat voziček z lestencem. Resno. Zdaj je star devet let, govori slovensko, angleško in francosko, obožuje golf, raje kot otroška oblačila nosi obleke s kravato in je po značaju tako podoben očetu, da mu mama pravi »mini Donald«. Ime Barron mu je izbral oče, srednje ime mama. Že pri petih letih je znal odpuščati ljudi (»Tako srčkano je,« se je navduševala mamica). Namerava imeti še kaj otrok? »Nikoli ne reci nikoli,« je rekla pred dvema letoma, »ampak res sem zelo zaposlena. Srečni smo in polne roke dela imam s svojima dvema fantoma – enim velikim in enim majhnim.«

Ko je bil Barron dovolj star za šolo, se je njegova mama lotila lastnega posla. Leta 2010  je začela v teleprodaji ponujati lastno kolekcijo nakita (kar nekaj modelov je kopij dragocenih kosov, ki jih je Donald podaril njej). Prvo pošiljko je razprodala v 45 minutah.

Dela le takrat, ko je sin v šoli, je pojasnila. Tri leta pozneje se je lotila še kozmetike – ponuja na primer hidratantno kremo s kaviarjem (samo 150 dolarjev za manj kot trideset gramov). Z njo vsak večer pred spanjem obilno natre tudi sina. Mora biti res dobra roba.

Že pred leti je Larryju Kingu v intervjuju pojasnila, kako odgovarja tistim, ki menijo, da se je s Trumpom poročila iz koristoljubja: »Veste, tudi sama sem že veliko zaslužila. Zato vem, kaj pomeni delati in kaj pomeni denar.« Kar pa ne pomeni, da ga nerada pokaže – če že ne kraljica, je pa vsaj princesa selfijev in na Twitterju rada deli z drugimi razkošje življenja z Donaldom.

In tudi to vemo, kakšna prva dama namerava biti, če bo Donaldu uspelo – o tem so jo spraševali že leta 1999. Takole je rekla: »Zelo tradicionalna bi bila. Kot Betty Ford ali Jackie Kennedy. Podpirala bi ga.«