Kot so zapisali, namreč kot člani Evropskega združenja policijskih sindikatov razpolagajo s podatkom, da niso edini, ki stavkajo, še manj pa edini, ki stavkajo v tem letu. Letos je bila po njihovih navedbah stavka izvedena na Nizozemskem, napovedana pa tudi v Franciji.
A je, kot so pojasnili, za razliko od predstavnikov slovenske vlade francoska vlada oz. njen predsednik "osebno in nemudoma pristopil h konstruktivnim pogajanjem", v katerih so dosegli dogovor, ki je stavko policistov pravočasno preprečil.
Policijski stavkovni odbor, ki ga sestavljajo člani stavkovnih odborov obeh policijskih sindikatov, Cerarju v odprtem pismu očita, da se je nedostojno izrazil o "legitimni pravici policistov, ki so v stavko prisiljeni zaradi neizpolnjevanja sporazumov in pogodb, ki jih je prav vlada v prvi vrsti dolžna spoštovati".
"Vaše trditve so tako naravnost šokantne, saj kot sramotno dejanje označujete boj upnika, ki z zakonitimi in legitimnimi sredstvi zahteva zgolj izvršitev in poplačilo dolga, istočasno pa hote ali nehote poveličujete dolžnika, ki ima nesporni dolg, a svojega dolga ne poplača," so zapisali.
Cerarju še očitajo, da je zamolčal bistvo, da so slovenski policisti kar 35 odstotkov nižje plačani kot njihovi kolegi v državah EU. To pa zagotovo predstavlja sramoto v evropskem prostoru, opozarjajo v stavkovnem odboru.
Premier je sicer poudaril, da se je stavka policistov začela kljub temu, da pogajanja še niso končana in da so policisti edini, ki jim je vlada namenila v prihodnjih dveh letih znatna dodatna sredstva, v vsakem letu dodatnih 30 milijonov evrov. Pogajanja so predvidena tudi za danes, ko se je začela stavka.