Čeprav bi se pričakovalo, da so nekje v arhivu shranjene vse odločitve vlade, ki jih je ta kadarkoli sprejela, so njihovi pogovori očitno tako velika skrivnost, da jih je treba izbrisati za vedno.
IZBRIS PO 20 URAH
Zvočni posnetki sej vlade se namreč izbrišejo takoj, ko na strežniku dosežejo 20 ur posnetkov. Tako je v nadzoru ugotovil informacijski pooblaščenec. Tak sklep je vlada sprejela kmalu po tem, ko je informacijski pooblaščenec določil, da mora vlada novinarju posredovati magnetogram seje o kandidaturi Alenke Bratušek za evropsko komisarko. Da na vladi ne delajo več dobesednih zapisov sej, kot je bilo v navadi vsa leta, je sicer znano od januarja letos.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
NAJPREJ TAKO, POTEM DRUGAČE
Generalni sekretariat je marca 2013 sprejel navodilo, v katerem so opredeljeni zvočno in slikovno snemanje sej vlade ter izdelava dobesednega zapisa seje vlade. Na podlagi tega je takratna generalna sekretarka vlade Alenke Bratušek, Tanja Šarabon, izdala sklep, da se seje vlade zvočno snemajo in da se pišejo dobesedni zapisi. Zvočni posnetki so bili hranjeni v sefu, dobesedni zapisi pa v zbirki Magnetogrami. A decembra 2014 je zdajšnji generalni sekretar vlade Darko Krašovec ta pravila spremenil. Po novi odredbi se dobesedni zapisi sej ne izdelujejo več, zvočni zapisi sej pa se ne hranijo več fizično v sefu, temveč izključno v digitalni obliki na strežniku. Ker pa je na omenjenem strežniku prostora le za 20 ur posnetkov, se posnetki sej vlade samodejno izbrišejo, ko skupno trajanje posnetkov sej, shranjenih na strežniku, doseže časovno omejitev.
ODLOČILEN JE BIL STRAH
Na vprašanje, zakaj so se odločili za 20 ur, v vladi odgovarjajo...
Več o tem si preberite v današnji izdaji časnika Svet24!