Svetnike občine Prevalje, na območju katere se od septembra gradi obrat z uradnim imenom demonstracijski obrat za remediacijo zemlje, je najbolj zmotilo to, da so za gradnjo obrata izvedeli iz medijev in ne od občine ali investitorjev; prvi je o gradnji obrata poročal časnik Večer. Hkrati so mnogi svetniki izražali zaskrbljenost ob morebitnih škodljivih vplivih na okolico zaradi čiščenja onesnažene zemlje in tudi zaradi uporabe domnevno škodljive snovi EDTA v postopku čiščenja.
Svetnik Bernard Pačnik je med drugim opozoril, da občani niso imeli možnosti odločati, ali si želijo takšen objekt v tamkajšnji industrijski coni. Rafaela Škufco pa skrbi predvsem možnost, da se bo zaradi delovanja obrata znižala vrednost bližnjih parcel in stanovanjskih objektov. Mnoge je zanimalo tudi, zakaj investitorji niso izbrali kakšne druge lokacije, predvsem v Zgornji Mežiški dolini, ki je bolj onesnažena s svincem in drugimi težkimi kovinami in kjer že več let poteka sanacija okolja.
Župan občine Prevalje Matic Tasič je svetnikom pojasnil, da v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja, ki ga je izdala ravenska upravna enota, ni bilo formalnih razlogov, da občina ne bi soglašala z gradnjo, prav tako je bil projekt v skladu s prostorskim načrtom za industrijsko cono Dobja vas, kjer nastaja objekt, ki bo sicer priključen na komunalno infrastrukturo Občine Ravne na Koroškem.
Direktor ljubljanskega podjetja Arhel Marko Gerl se je na četrtkovi seji opravičil svetnikom in občanom vseh štirih občin Mežiške doline, ker jim projekta niso predstavili prej. Dejal je, da nimajo namena karkoli skrivati in pojasnil, da so se v mesecih prej predvsem ukvarjali z iskanjem lokacije, ki je v Zgornji Mežiški dolini niso našli, odkar se je gradnja začela, pa da se ukvarjajo samo s tem. Zagotovil je, da bo čiščenje zemlje potekalo v zaprtem sistemu in da ne bo škodljivih vplivov na okolje.
Tudi Agencija RS za okolje je odločila, da investitorjema za ta 2,2 milijona evrov vreden projekt, ki je v polovičnem znesku podprt z evropskimi sredstvi iz programa Life, ni potrebno pridobiti okoljevarstvenega dovoljenja.
Direktorica podjetja Envit Neža Finžgar je ob tem pojasnila, da je projekt zastavljen tako, da bodo testirali tehnologijo za čiščenje tal. Doslej so jo preverjali na manjših količinah v laboratoriju, v obratu na Prevaljah pa bo dnevna zmogljivost čiščenja šest ton onesnažene zemlje na dan. Tehnologija je po navedbah Finžgarjeve razvita v Sloveniji in jo bodo tako v dveh prihodnjih letih, kolikor traja z evropskimi sredstvi podprt projekt, testirali in promovirali prek obrata na Prevaljah.
Investitorja zagotavljata, da izpustov snovi EDTA v okolje in kanalizacijski sistem ne bo, bodo pa lahko sledi te raztopine ostale v očiščeni zemlji, a po zagotovili investitorjev ne gre za nevarno snov. Kovine iz tal, ki jih bodo v postopku izločili iz zemlje, pa predstavljajo odpadek, ki pa ga bodo sproti popisovali, ustrezno zapakirali in skladiščili do odvoza s strani pooblaščenega prevzemnika.
"Naš cilj postavitve objekta je, da dokažemo, da je tehnologija primerna za to območje. Ali jo želi uporabiti za sanacijo tega območja, bo morala pozneje pokazati država sama," je še pojasnila Finžgarjeva, ki sicer pravi, da bo čiščenje onesnažene zemlje v prihodnje donosen posel, Gerl pa je dodal, da so oni samo prodajalci tehnologije čiščenja.
Predstavniki investitorjev bodo projekt zainteresiranim predstavljali tudi v soboto na stojnici pred tehnično trgovino v bližini nastajajočega objekta.