Slovenija

DZ zavrnil razpis referenduma o dopolnjenem zakonu o obrambi

STA
4. 11. 2015, 15.19
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Državni zbor je na današnji izredni seji z 71 glasovi za in šestimi proti zavrnil razpis referenduma o dopolnitvi zakona o obrambi, ki vojski podeljuje dodatna pooblastila. S tem se zaustavlja zbiranje podpisov volivcev za podporo zahtevi za razpis referenduma. Poslanci so danes tako ugotovili, da referendum ni dopusten. Zadnje ustavne spremembe referendumske ureditve namreč med drugim ne dopuščajo referenduma o zakonih o nujnih ukrepih za zagotovitev obrambe države, varnosti ali odprave posledic naravnih nesreč. Ali vsebina dopolnitve zakona o obrambi sodi med to določbo, sicer ni povsem enoznačno.

STA
71 glasov za in šest proti.

Zavrnitev razpisa referenduma zagovarjajo v vseh poslanskih skupinah z izjemo ZL.

Po tem, ko je DZ kmalu po začetku drugega begunskega vala sprejel dopolnitve zakona, so pobudniki referenduma v DZ vložili več kot 3000 podpisov državljanov za začetek zbiranja podpisov za zahtevo za razpis referenduma. Predsednik DZ Milan Brglez je nato določil, da se bodo podpisi zbirali med 2. novembrom in 6. decembrom. Zbiranje podpisov je že steklo, zdaj bo zaustavljeno.

Pobudniki referenduma menijo, da dopolnitve zakona niso potrebne, saj da že veljavni zakon o obrambi omogoča, da je Slovenska vojska v izjemnih primerih na meji prisotna. Menijo tudi, da se z dopolnjenim zakonom uvaja militarizacijo, saj se omogoča dodatne zlorabe. Z dopolnjevanjem zakona se tudi straši prebivalstvo, begunski val pa je humanitarna in ne varnostna kriza, poudarjajo.

Pobudniki referenduma imajo zdaj na voljo še možnost ustavne presoje.

Več poslancev pa je danes v razpravi poudarilo, da je v dopolnitvi več varovalk, ki zlorabe dopolnitve zakona onemogočajo. Tudi obrambna ministrica Andreja Katič je najprej pojasnila, da bi vojska posebna pooblastila dobila šele, ko za to glasujeta najmanj dve tretjini navzočih poslancev. Pooblastila jim bodo podeljena za največ tri mesece z možnostjo podaljšanja roka trajanja za enako obdobje, je še poudarila.