Slovenija

Vrtovec o igračkanju v SDH in DUTB: 'Tako prikritega kadrovanja Slovenija še ni imela'

STA/G.G.
4. 11. 2015, 15.24
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Najnovejša kadrovanja v SDH in DUTB, kjer vlada igra vlogo skupščine, so znova dvignila v zrak opozicijo, dvome pa zbujajo tudi v koaliciji. Poslanci NSi so s podporo SDS in Bojana Dobovška (NP) na to temo vložili zahtevo za sklic izredne seje DZ. Protest proti vladnemu kadrovanju napovedujejo tudi v ZL.

sta
.

NSi, SDS in Dobovšek želijo razpravljati o predlogu priporočil vladi v zvezi s kadrovanji v Slovenskem državnem holdingu (SDH) in Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB). Najbolj sporna imena pri kadrovanju so Marko Simoneti, sedanji predsednik upravnega odbora DUTB, Barbara Smolnikar, nadzornica SDH, in Marko Jazbec, novi predsednik uprave SDH, je na današnji novinarski konferenci naštel Jernej Vrtovec (NSi).

Kot je pojasnil, se pojavljajo dvomi, ali je vlada pri njihovem imenovanju spoštovala določila zakona o integriteti in preprečevanju korupcije v zvezi z nasprotji interesov ter zakona o SDH. To želijo razčistiti na seji, na katero so povabili premierja Mira Cerarja, finančnega in gospodarskega ministra Dušana Mramorja in Zdravka Počivavška ter predsednika Komisije za preprečevanje korupcije Borisa Štefaneca.

Sporen položaj Jazbeca in Smolnikarjeve

STA
Jernej Vrtovec in Boštjan Dobovšek.

Politiko je v teh dneh zelo razburilo imenovanje nove uprave SDH. Jazbec je bil namreč od leta 2009 do 2012 član uprave NLB, med majem 2011 in novembrom 2012 pa predsednik kreditnega odbora. "Odobril je 40 milijonov evrov kredita Savi, 31 milijonov evrov Merkurju, 16 milijonov evrov Vegradu in 40 milijonov evrov ACH - družbam, ki so propadle ali končale na DUTB," je nanizal Vrtovec.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Čeprav sta Simoneti in Smolnikarjeva že nekaj časa na teh položajih, pa je spomnil tudi na njuno vprašljivo imenovanje. Simoneti, ki je od marca v upravnem odboru DUTB, je oktobra postal njegov prvi mož, med novembrom 2009 in koncem leta 2012 pa je vodil nadzorni svet NLB, v kateri je nastal največji del bančne luknje. Položaj Smolnikarjeve, ki je od julija v nadzornem svetu SDH, pa je sporen zato, ker je hkrati predsednica uprave NLB Vita, ki pa je v lasti državne NLB in belgijske KBC.

Obljube ostale le prazne besede

"Obljube premierja pred volitvami o etiki in standardih so ostale le prazne besede," je dejal Vrtovec in ocenil, da "tako prikritega kadrovanja Slovenija še ni imela". "Odgovorni za bančno luknjo so, namesto da bi odgovarjali, nagrajeni z upravljanjem 14 milijard evrov državnega premoženja," je poudaril. S tem je soglašal Anže Logar (SDS), ki je opozoril, da vlada vse, ki delajo dobro, pohvali, nato pa jih razreši. Tako se je zgodilo tako z razrešenima v odboru DUTB kot v upravi SDH, je spomnil.

Poligon, ki upravlja državnimi milijardami

Vladno ravnanje je vnovič razburilo tudi ZL. Napovedali so, da bodo "proti temu protestirali z vsemi močmi". Kot je v izjavi novinarjem v DZ dejal vodja poslancev Luka Mesec, v kadrovanju, predvsem v SDH in DUTB, vidijo, da je to "poligon, ki upravlja z milijardami državnega premoženja, nad njim pa se vrši popolnoma nezadosten nadzor". Po njegovem mnenju so novi nadzorniki SDH z imenovanjem uprave čakali na razmere, ko se celotna javnost ukvarja z begunsko krizo, ker so upali, da lahko zadeva tiho mine.

Senca dvoma na hiter in po mnenju javnosti nepregleden način izvedbe seje nadzornikov SDH, na kateri so imenovali novo upravo, je padla tudi v vrstah koalicije. "Poteza nadzornikov SDH je bila neobičajna," je v izjavi v DZ povedal Tomaž Gantar (DeSUS), ki bi pričakoval bolj prepričljive odgovore, kaj so bili glavni razlogi in namen zamenjave članov uprave SDH. A kljub temu verjame, da je bila presoja nadzornikov premišljena, postopki pa izpeljani korektno. Če bi se izkazalo drugače, bo vlada ukrepala, je napovedal.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost