Slovenija

V Šentilju postavili posebno železniško postajo za sprejem beguncev

T.C.
1. 11. 2015, 08.10
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Danes prvi vlak z begunci pričakujejo na začasni železniški postaji v Šentilju tik ob nastanitvenem centru za begunce, tako da ti po novem ne bodo več pešačili skozi naselje. Sicer se val beguncev počasi umirja, najbolj obremenjen pa še naprej ostaja predvsem prav Šentilj.

Reuters

Šentilj je trenutno najbolj obremenjena izstopna točka za begunce, ki želijo pot nadaljevati proti Avstriji. Dnevno gre skozi tamkajšnji nastanitveni center tudi do 8000 beguncev, ki jih tja z južne meje pripeljejo z vlaki in avtobusi.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

vlaki.info

Medtem ko avtobusi begunce vozijo do nastanitvenega centra, pa so vlakovne kompozicije doslej ustavljale na železniški postaji v Šentilju, begunce pa so nato policisti peš pospremili mimo naselja v kakšen kilometer oddaljen nastanitveni center ob slovensko-avstrijski meji. To je predvsem oviralo tamkajšnji promet, saj so ga o vsakem prihodu beguncev tam zaprli.

Zato so se predstavniki občine in Slovenskih železnic dogovorili za ureditev začasne železniške postaje bližje nastanitvenemu centru. Slovenske železnice pa bodo morale poleg gradbenih posegov izvesti tudi organizacijske. Prilagoditi morajo namreč vozne rede, da bodo lahko izvedeni tudi vsi nujno potrebni prevozi in da bo gospodarska škoda čim manjša.

Pritisk beguncev na južni slovenski meji se je nekoliko umiril, a je tudi danes pričakovati nove prihode vlakov v Dobovo. Na mejni prehod za mednarodni železniški promet Dobova je v soboto pripeljalo več napovedanih vlakov iz Hrvaške.

V sprejemne centre v Dobovi sicer začasno namestijo skupine, za katere ni prostora v Šentilju oziroma drugih nastanitvenih kapacitetah bližje Avstriji, skozi katero migranti nadaljujejo pot. Od železniške postaje v Šentilju do tamkajšnjega nastanitvenega centra begunci sicer zdaj pešačijo, kar močno ovira promet v naselju.

O begunski krizi bodo medtem na vrhu, namenjenem usklajevanju glede ravnanja, danes med drugim razpravljali predsedniki nemških koalicijskih strank - predsednica CDU in kanclerka Angela Merkel, predsednik CSU Horst Seehofer in vodja SPD in podkancler Sigmar Gabriel.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost