Slovenija

FOTO: Begunski val se nadaljuje, v Špilju protest proti migrantom

T.C.
31. 10. 2015, 21.10
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Tudi danes je v Slovenijo vstopilo več tisoč beguncev, ki so jih prepeljali v nastanitvene centre v notranjosti države, precej pa jih je tudi nadaljevalo pot proti Avstriji. Še vedno je najbolj obremenjen Šentilj, kjer se je danes na avstrijski strani, v Špilju, na protestnem shodu proti prehajanju migrantov preko meje zbralo več sto ljudi.

STA

STA

Protestni shod proti vsakodnevnem prehajanju slovensko-avstrijske meje tisočev migrantov je bil po besedah enega od vodij protesta Thomasa Kirschnerja namenjen nasprotovanju sedanjega dogajanja, ki moti vsakdanje življenje ljudi ob meji.

"Ne vemo, kaj nas čaka. Med prebežniki so lahko tudi teroristi. Mi ne nasprotujemo prihodom ubogih otrok in ostalih, ki jim je treba pomagati, a ne vemo, zakaj bi morala odgovornost za to prevzeti samo Nemčija in Avstrija," je dejal Kirschner.

Sicer pa se je v Špilju zbrala tudi manjša skupina ljudi, ki so protestirali proti rasizmu in je beguncem zaželela dobrodošlico v Avstriji.

V Slovenijo je sicer danes do 18. ure vstopilo 4258 beguncev, iz države pa jih je v Avstrijo odšlo 5441. Ob 18. uri je bilo v sprejemnem centru livarna v Dobovi 261 oseb, v Brežicah pa tri. V nastanitvenem centru Šentilj je bilo 2635 oseb, kažejo podatki s spletne strani policije. Skupno je v državo v drugem begunskem valu prišlo že več kot 114.000 ljudi.

STA

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!


Policija je ob tem danes sporočila, da si ob begunskem valu po svojih najboljših močeh prizadeva za zagotavljanje varnosti državljanov ter varovanje premoženja. Obenem se skupaj z drugimi službami trudi za kar se da dostojno obravnavo beguncev, prav tako pa poskuša zagotoviti čim bolj usmerjeno, nadzorovano in s sosednjimi državami usklajeno vstopanje beguncev.

Po zagotovilih policije tako med drugim ne drži, da bi primanjkovalo hrane za migrante, kot pišejo nekateri tuji mediji. Ljudem zagotavljajo osnovno preskrbo, kar vključuje tako začasno namestitev kot prehrano, pojasnjujejo. Tople obroke hrane vsak dan pripravlja in v centre dostavlja Slovenska vojska. Samo v sredo je vojska na primer dostavila 5895 toplih obrokov hrane, 850 kilogramov kruha, 970 litrov čaja ter 130 litrov mleka, so dodali. Poleg toplih obrokov imajo ljudje na voljo tudi hladne obroke v obliki paketov s hrano.

Migranti, nastanjeni v namestitvenih centrih, za katere skrbi civilna zaščita, se lahko v centru in zunaj njega prosto gibljejo, so še poudarili na policiji. Samo izjemoma lahko prosto gibanje zaradi varnostnih razlogov omeji policija. So pa vsi sprejemni centri, kjer opravljajo registracijske postopke in varnostne preglede, podvrženi posebnemu režimu, ki vključuje tudi omejitev gibanja.

STA


Slovenski policisti s svojimi avstrijskimi in madžarskimi kolegi dobro komunicirajo in izmenjujejo vse podatke, tudi komunikacija s Hrvaško se je ta teden zelo izboljšala, zaradi česar tudi begunci v Slovenijo ne vstopajo več nenadzorovano, so poudarili.

Na svoje delo z migranti pa so posebej opozorili tudi v posebni policijski enoti, ki so z begunci vse od prihoda do sprejema v nastanitvenih centrih, tujce pa pospremijo tudi do meje.

Medtem je danes od 11. ure ponovno vzpostavljen železniški potniški promet med Slovenijo in Hrvaško, ki je bil zaradi velikega navala števila migrantov prekinjen od 16. oktobra. Železniški potniški promet med državama so sicer vzpostavili že v petek, a ga po le nekaj urah prekinili, danes dopoldne pa je promet znova stekel.

Na železnicah so pojasnili, da bo vzpostavitev prometa med državama sicer veljala vse dokler bo mednarodni železniški promet potekal nemoteno. V primeru težav pa lahko državni organi mednarodni železniški potniški promet takoj ponovno ustavijo.

STA

Vso minulo noč pa so delavci pripravljali začasno železniško postajo v Šentilju tik ob nastanitvenem centru za begunce, tako da ti po novem ne bodo več pešačili skozi naselje, prvi vlak z begunci bo tam lahko ustavil v nedeljo zjutraj.

Na račun begunskega vala pa so se danes oglasili tudi v Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), v katerem ljudem, ki sodelujejo pri oskrbi beguncev, svetuje uporabo zaščitne maske in pogosto umivanje rok.

V centrih je namreč takrat, ko so zmogljivosti močno presežene, večja možnost za širjenje respiratornih in črevesnih bolezni. Tudi beguncem je treba omogočiti osebno higieno, poudarjajo.

Na NIJZ ob tem poudarjajo, da ob begunskem valu večjega tveganja za prenos morebitnih nalezljivih bolezni ni, saj so begunci začasno nastanjeni v namestitvenih kapacitetah in s prebivalci nimajo stika.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost