Slovenija

Prihod migrantov presegel vse zmožnosti Slovenije

STA/G.G.
20. 10. 2015, 07.11
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Vlada se je na nočni seji seznanila z aktualnimi razmerami glede prihoda beguncev v Slovenijo in sprejela nujne ukrepe za zagotavljanje kar se da nadzorovanega in omejenega migracijskega toka. Med drugim v parlamentarno proceduro pošilja dopolnitve zakona o obrambi. Evropi pa sporoča: Na preizkušnji je evropska solidarnost.

Reuters
Turčija je izkoristila okoliščine in državljanom zagotovila prosto gibanje po EU.

Vlada po seji sporoča, da je prihod migrantov v zadnjih treh dneh presegel vse obvladljive zmožnosti, na katere se je pripravljala Slovenija. Po njihovih podatkih je samo v ponedeljek v Slovenijo prišlo blizu 8000 oseb, v Avstrijo pa jih je prešlo skupno zgolj 2.000, čeprav pristojni avstrijski organi trdijo, da se njihova politika glede sprejemanja ne spreminja.

"Pritisk migrantov, ki prihajajo iz Republike Hrvaške, se še povečuje, saj Hrvaška ne najavlja prehodov migrantov v Slovenijo in jih nenadzorovano, celo namerno razpršeno pošilja na državno mejo. Zaradi ravnanja sosednjih držav je samo včeraj v Sloveniji ostalo okoli 6000 ljudi, med njimi največ žensk in otrok," ugotavlja vlada.

Dopolnitev zakona o obrambi

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Po njeni oceni Slovenija ne sme dopustiti, da bi se migranti nenadzorovano zadrževali na njenem ozemlju. Tako je vlada med drugim potrdila predlog dopolnitev zakona o obrambi, "ki zagotavlja, da se pod natančno določenimi pogoji, na podlagi odločitve državnega zbora, Slovenski vojski opredelijo nekatere dodatne naloge". Predlog bo predvidoma še danes romal v zakonodajni postopek. Prav tako bodo pristopili k rešitvam za nujno zagotovitev dodatnih večjih namestitvenih zmogljivosti za migrante in zadostnega števila ležišč.

Vlada poudarja, da je Slovenija najmanjša država na balkanski migracijski poti in s tem primerno omejenimi zmožnostmi, tako glede učinkovitosti nadzora državne meje kot tudi glede oskrbe migrantov. "Slovenija tudi zato zdaj javno poziva države članice in evropske ustanove, naj se aktivno vključijo v prevzemanje tega nesorazmernega bremena za našo državo. Z vidika Slovenije je na preizkušnji evropska solidarnost. Iluzorno je pričakovati, da bo dvomilijonska država zaustavila, uredila in rešila tisto, česar mnogo večjim državam članicam ni uspelo," so zapisali v sporočilu po seji vlade.

Kljub temu sporočajo, da bo Slovenija še vedno storila vse, kar je v njeni moči, za učinkovito obvladovanje migracijskega toka ter nemoteno delovanje države in življenje ljudi.

Reuters