Za petletni predsedniški mandat so se poleg Lukašenka potegovali še Sergej Gajdukevič, Nikolaj Ulahovič in Tatjana Korotkevič.
Lukašenko, ki državi s trdo roko vlada že 21 let in ga nekateri označujejo za zadnjega evropskega diktatorja, je sicer v zadnjem času nekoliko izboljšal svojo podobo v zahodnem svetu, saj v ukrajinski krizi igra vlogo posrednika med Vzhodom in Zahodom. Poleg tega je avgusta izpustil politične zapornike.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
V minulih dneh so tako iz Bruslja pricurljale informacije, da je EU po izpustitvi političnih zapornikov pripravljena ukiniti sankcije proti beloruskemu režimu. Odločitev o tem naj bi sprejeli še pred koncem tega meseca, ko se sedanji ukrepi iztečejo, zato je potreben dogovor o njihovem morebitnem podaljšanju ali odpravi. Odločitev naj bi bila v veliki meri odvisna tudi od korektnosti današnjih volitev, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Letošnja Nobelova nagrajenka za literaturo Svetlana Aleksijevič, ki živi v Belorusiji, pa je posvarila EU pred Lukašenkom in dejala, da je v državi na oblasti "mehka diktatura". "Vsake štiri leta pridejo na oblast novi uradniki EU in mislijo, da lahko rešijo problem Lukašenka, ne zavedajo pa se, da je to človek, ki mu ne moreš zaupati," je Aleksijevičeva dejala na sobotni novinarski konferenci v Berlinu. "On je sovjetski človek in nikoli se ne bo spremenil," je dodala.