Hiša na Hradeckega cesti v Ljubljani že nekaj mesecev ne služi svojemu namenu. Težave s financiranjem, ki so se ponavljala praktično ves čas petletnega delovanja hiše, so Slovensko društvo hospic nazadnje pripeljale do odločitve, da prekine z nudenjem oskrbe umirajočim.
Čeprav so v društvu upali, da bodo s pristojnimi našli možnosti za sistemsko financiranje, ki bi jim omogočila še naprej izvajati dejavnost v hiši, so se stvari razpletle drugače. Slovensko društvo hospic pa je pred dnevi Mestni občini Ljubljana (Mol) kot lastnici predalo ključe hiše.
V prostorih bo zdaj najverjetneje deloval zavod Ljubhospic, ki ga je za opravljanje dejavnosti hospic ustanovila Lekarna Ljubljana, soglasje k njegovi ustanovitvi pa je podal tudi ljubljanski mestni svet. Pogovori potekajo, je potrdil direktor Lekarane Ljubljana in novoustanovljenega zavoda Marjan Sedej.
Še vedno so odprte vse možnosti bodočega razmerja, od oddaje v najem, kot morebitne prodaje objekta, so prejšnji teden pojasnili na javnem stanovanjskem skladu Mol in dodali, da ko bodo razrešena ta vprašanja, bo tudi jasno, kdaj bi lahko hiša sprejela prve bolnike.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Kot pravi Sedej, je njihova želja - in tudi vsi projekti ter aktivnosti tečejo tako -, da bi lahko prve oskrbovance v hišo sprejeli v decembru. V hiši je namreč še vedno del opreme in predmetov Slovenskega društva hospic, ki se je z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem dogovorilo, da jih lahko v hiši hranijo še do konca meseca.
Ob koncu meseca bodo tako lahko videli, kakšna je oprema v hiši, kaj bo potrebno dokupiti in postoriti, da bo hiša lahko funkcionirala. Sedej, ki si je hišo ogledal, pravi, da bo del opreme nedvomno treba dokupiti in da bo nedvomno treba tudi sanirati streho, na dolgi rok pa bi po njegovih namesto sedanje ravne morali postaviti pravo streho.
Medtem pa v zavodu Ljubhospic po njegovih besedah peljejo tudi druge aktivnosti; so v fazi konstituiranja sveta zavoda, ki bo kasneje deloval kot nadzorni in upravni organ ter bo na predlog direktorja sprejemal in potrjeval vse pravilnike in vsa poslovna dogajanja v hiši, od stroškovnega in poslovnega plana do kadrovskega plana, razvida del in nalog, je pojasnil Sedej.
Trenutno so v zaključni fazi sprejemanja informativnih prijav za delo in sodelovanje z Ljubhospicem. Razpis, s katerim vabijo k sodelovanju nove sodelavce, člane strokovnega tima in prostovoljce (zdravnike, socialnega delavca, diplomirane medicinske sestre, zdravstvene tehnike, negovalke, oskrbovalce in kandidate za prostovoljce) so v Delu objavili konec septembra.
Po načrtih bi bilo v hiši skupaj 17 zaposlenih, v prvi fazi šest ali sedem. Kot je v petek navedel Sedej, imajo že okrog 25 prijav vseh kvalifikacij in veseli ga, da je med prijavljenimi vsaj polovica že delovala v Slovenskem društvu hospic ali konkretno v Hiši hospic.