Slovenija

Na Ptuju denar za urgenco zbirajo tudi sami

Gabrijel Toplak
9. 10. 2015, 21.06
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Kljub zagotovilom zdravstvene ministrice, da je projekt uvrščen v nacionalni razvojni program, proračunski denar pa zagotovljen, so se na Ptuju vseeno odločili, da bodo denar za nadgradnjo urgence zbirali tudi sami.

STA

Potem ko so župani spodnjega Podravja v začetku letošnjega leta na rednem mesečnem srečanju odločno in v en glas podprli vodstvo ptujske bolnišnice pri njenih prizadevanjih za gradnjo urgentnega centra na Ptuju, je svoje rekla tudi ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc. Zagotovila jim je, da je projekt gradnje urgence uvrščen v nacionalni razvojni program, proračunski denar v letih 2016 in 2017 pa zagotovljen.

Toda na Ptuju se vseeno ne »predajo«, zato so pred kratkim ustanovili konzorcij, s katerim bodo zbirali denar, ki ga bolnišnica potrebuje za nadgradnjo urgence. Podprl ga je tudi ptujski župan Miran Senčar in obenem spomnil, da so v preteklosti občani ali tamkajšnja podjetja s svojimi donacijami že pomagala, med drugim pri njihovi porodnišnici. »Čeprav smo dobili zagotovilo, da imajo denar za gradnjo urgence, pa ga kljub temu še vedno nekaj manjka. S konzorcijem želimo na svoj način prispevati k temu, da bo do uresničitve projekta vendarle prišlo,« je dejal Senčar.

MANJ PROSTOROV, OPREME, KADROV

Andrej Levanič, direktor ptujske bolnišnice, ki pokriva območje vsaj 110.000 ljudi, pravi, da so s široko akcijo uspeli doseči le to, da je država našla sredstva za približno 75-odstotno sofinanciranje projekta. »Žal pa je bil na podlagi analiz, ki so po našem mnenju nastale na podlagi dokaj nerealnih podatkov, naš center uvrščen v rang C3. Slednje pomeni bistveno manjši obseg površin, prostorov, opreme in kadrov, kot ga mi dejansko potrebujemo,« je pojasnil Levanič.

Po njegovih ocenah pokrivajo območje, ki je povsem primerljivo ostalim srednje velikim regijam, kot sta Pomurje in severna Primorska. Celovit projekt, ki so si ga zadali v ptujski bolnišnici, je narejen tako, da bi v največji meri izkoristili zdajšnje prostore in opremo. Ovrednoten je na štiri do pet milijonov evrov, ki jih bodo v veliki meri morali zagotoviti sami, ob tem bodo skušali tudi državo prepričati, da poveča svoj delež. Urgentni center tipa C3 je ocenjen na 2,5 milijona evrov, kar pomeni, da bodo morali sami, če jim ne uspe prepričati države za dodaten denar, zbrati še skoraj dva milijona evrov. Ker je ptujska bolnišnica še vedno v slabi finančni kondiciji, so pristojni poudarili, da so precej veseli pobud, kot je denimo ustanovitev konzorcija.