Slovenija

T-2 še vedno v stečaju

Žiga Kariž
25. 9. 2015, 17.28
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Ustavno sodišče je izdalo začasno odredbo, s katero je ustavilo nadaljnje stečajne aktivnosti. Pravniki si odločitev sodnikov različno interpretirajo, medtem pa je najbolj pomembno to, da bo družba nemoteno poslovala.

T-2

»Ustavno sodišče je ugodilo predlogu največjega lastnika telekomunikacijske družbe T-2, družbe Garnol, d. o. o., in s sklepom začasno zadržalo izvajanje stečajnega postopka nad družbo T-2,« so sporočili iz družbe, ki je imetnica 98,06-odstotnega deleža v tej telekomunikacijski družbi.

T-2 aktivna družba

Po mnenju družbe Garnol mora zdaj stečajna upraviteljica »nastopati kot direktor aktivne družbe. Posledično je stečajna upraviteljica dolžna pri opravljanju svojih nalog ravnati v dobro družbe T-2 s skrbnostjo vestnega in poštenega gospodarstvenika in varovati poslovne skrivnosti družbe. Vodenje tekočih poslov ne pomeni le golo čakanje na dokončno odločitev ustavnega sodišča, ampak mora stečajna upraviteljica aktivno skrbeti za dobrobit družbe ter njen nadaljnji razvoj in rast, k čemur se je družba z načrtom finančnega prestrukturiranja tudi zavezala.« Po domače povedano, Danica Čuk bi po mnenju družbe Garnol, ki je v rokah družine Krč, morala nehati skrbeti zgolj za dobrobit stečajnih upnikov, ampak delati za dobrobit družbe.

Še vedno v stečaju

A tako interpretacijo je Danica Čuk zavrnila. Pojasnila nam je, da je družba T-2 še vedno v stečaju in da ona kot stečajna upraviteljica še vedno opravlja svoje dolžnosti. »Trenutno sem edina pravna in zakonita zastopnica družbe T-2 v stečaju,« nam je dejala v telefonskem pogovoru. Dodala je, da se z začasno odredbo sicer ustavljajo vse nadaljnje stečajne aktivnosti, da pa se bodo tiste, ki so že začete, tudi nadaljevale. Tako pričakuje, da bo sodišče v naslednjih dneh odločilo tudi o njenem predlogu, da T-2 v med stečajnim postopkom nadaljuje poslovanje.

sta

Stečaj T-2 je sprožila DUTB, ki je prevzela terjatve NLB. Lastniki so en poskus uvedbe stečaja že preprečili, pri čemer jim je znatno pomagalo pravno mnenje največje slovenske strokovnjakinje za insolvenčno zakonodajo, dr. Nine Plavšak. A ta je vmes postala svetovalka DUTB in posledično tudi spremenila strokovno mnenje,kar naj bi bil po mnenju mnogih tudi razlog, da so sodišča spremenila odločitev in se je T-2 ponovno znašel v stečaju. Na razplet sage čakajo številni potencialni kupci, med katere sodijo vsi večji trenutni akterji na telekomunikacijskem trgu, kot sta Simobil in Telemach.

Bogatenje T-2

Propad družbe T-2 se je začel, še preden je dobro začela poslovanje. Propadli sklad Zvon Ena, ki je družbo ustanovil, jo je s krediti začel izčrpavati, še preden je dodobra začela poslovati. Da bi družba lahko bila uspešna, kažejo poslovni rezultati iz stečajnega obdobja, ko družbi ni bilo treba plačevati starih dolgov. Ustvarili so namreč 15 milijonov evrov prihodkov in skoraj pol milijona evrov dobička.