Vlada se je morala kljub temu, da begunska kriza od nje zahteva polno pozornost, posvetiti tudi pripravi proračunskih predlogov za prihodnji dve leti, saj ju namerava v DZ poslati do začetka oktobra. V nedeljo je uskladila še zadnje podrobnosti, spremljajoče dokumente pa naj bi sprejela na naslednji seji.
Proračunske predloge čaka naporna pot skozi parlamentarni postopek. Prečesala jih bodo pristojna delovna telesa DZ, nakar bo proračun vlada predvidoma prejela v dopolnitev, končni predlog pa utegne DZ potrditi na novembrski seji.
Za zdaj so koalicijski partnerji o proračunu usklajeni, vendar se v parlamentarnem postopku včasih zatakne pri podrobnostih, zadnja beseda pa je v rokah poslancev. Poleg tega je vlada z osnutkom zakona o izvrševanju proračuna še dodano razburila sindikate.
Premier Miro Cerar je v ponedeljek dejal, da glede proračunov pričakuje tudi polemično razpravo, na podlagi zelo intenzivnega usklajevanja pa meni, da je vlada dosegla sporazum, ki ga ne bo več spreminjala. Večina ministrstev bo v letih 2016 in 2017 dobila več kot lani, zato po Cerarjevem mnenju ni prostora za "jamranje".
Kot je pojasnil minister za finance Dušan Mramor, proračunska predloga zaradi občutno višjih predvidenih prihodkov omogočata, da se ob znižanju primanjkljaja v skladu z zavezami Slovenije zvišajo prihodki veliki večini ministrstev.