Domači gostje so v prvih osmih mesecih ustvarili 1,043 milijona prenočitev - delež domačih prenočitev se je tako povečal na 56,1 odstotka.
Kot so sporočili iz Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč, so domači gosti ob 8,3-odstotni rasti prihodov ustvarili 4,3 odstotka več prenočitev.
Tudi nekateri glavni tuji trgi kažejo pozitivne premike, tako po številu prihodov kot prenočitev. Italijanski gosti so ob petodstotni rasti v osmih mesecih ustvarili štiri odstotke več prenočitev.
Vendar pa turisti iz Italije zaostajajo za avstrijskimi gosti, ki so med tujci najštevilčnejši v slovenskih naravnih zdraviliščih - gostov iz Avstrije je bilo za tri odstotke več, ustvarili pa so odstotek več prenočitev kot v enakem obdobju lani.
Med pozitivnimi trendi so v skupnosti zdravilišč izpostavili tudi goste s Hrvaške. Teh je bilo za devet odstotkov več in so se številu uvrstili na tretje mesto med tujci. S petodstotno rastjo prenočitev pa gosti s Hrvaške zasedajo šesto mesto med prenočitvami tujcev.
Zdravilišča ponovni vzpon beležijo tudi pri gostih iz Srbije, izredno velik skok pa so naredili gostje iz Izraela, pri katerih so zabeležili 49-odstotno rast prihodov in 42-odstotno rast prenočitvah - njihov delež v skupnem številu je sicer še zelo majhen in dosega 3,3 odstotke.
Težavno leto pa se še naprej kaže pri gostih iz Rusije, ki so poleti sicer nekoliko omilili skoraj polovični izpad iz prvih šestih mesecev. Po pričakovanjih bo do konca leta njihov izpad le med 30- do 35-odstoten. Trenutno je gostov iz Rusije 33 odstotkov manj, medtem ko je prenočitev manj za 38 odstotkov.
Za zdravilišča pa je skromen delež gostov iz Nemčije - ta je glede na enako obdobje lani skoraj nespremenjen. "Na nemškem trgu pravega preboja enostavno ne uspemo doseči in nujno bo treba strniti vrste in povečati razpoložljiva sredstva za dvig prepoznavnosti zdraviliško-termalnega produkta na tem pomembnem trgu," so poudarili v skupnosti naravnih zdravilišč in pojasnili, da so nekatere aktivnosti s Slovensko turistično organizacijo in izbranimi organizatorji potovanj iz Nemčije letos že začeli, za večji preboj pa je dela še veliko.
"Letošnja sezona je torej boljša kot lanska, ne moremo pa biti evforični in govoriti o nekakšnih rekordih, saj bomo o njih lahko govorili šele, ko bomo dosegali takšne cene in s tem tudi poslovne rezultate, da bodo rekordni tudi dohodki vseh zaposlenih v slovenskih naravnih zdraviliščih in v celem slovenskem turizmu," so poudarili.
Jesenska bera bo po pojasnilih skupnosti odvisna predvsem od preteklih vlaganj in številnih aktivnosti, ki jih izvajajo. "Pravi izziv pa bo za vse nas predstavljalo prihodnje leto, ko bo treba dobre rezultate potrditi, preseči in doseči dobro finančno poslovanje v vseh turističnih družbah - tako v slovenskih naravnih zdraviliščih kot tudi v vseh turističnih družbah v Sloveniji," so še dodali v Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč.