Vlada je usklajevalno skupino imenovala konec avgusta po sestanku z nevladnimi in humanitarnimi organizacijami. Kot je tedaj izpostavil premier Miro Cerar, namreč razmišljajo v isto smer kot vlada in želijo pri reševanju begunske krize dejavno sodelovati.
Predstavniki Amnesty International Slovenije, Mirovnega inštituta, Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij in Slovenske filantropije bodo dopoldne o teh vprašanjih spregovorili z mediji. Mirovni inštitut zvečer v Atriju ZRC SAZU pripravlja še javni forum.
Skupino vodi zunanji minister, v njej pa so poleg omenjenih še ministrice za notranje zadeve, za delo, za zdravje in za obrambo ter predstavniki lokalnih skupnosti. Pričakovati je razpravo o tem, kakšno vlogo bodo prevzele posamezne organizacije ob morebitnem povečanem prihodu beguncev v Slovenijo.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Seja komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je bila predvidena že pred tednom dni, a so jo preložili zaradi vnaprej določnih mednarodnih obveznosti vabljenih na sejo. Tako člani komisije poročanje ministrov in predstojnikov obveščevalnih in varnostnih služb o varnostnih vidikih migracijske problematike pričakujejo danes. Njihova razprava bo potekala za zaprtimi vrati.
Za javnost pa bo odprtih več dogodkov, ki jih pripravljajo v nevladnih organizacijah in v stranki SMC ter so prav tako povezani z begunsko krizo. Največja vladna stranka tako pripravlja delovno okroglo mizo, na kateri bosta med drugim sodelovala podpredsednik SMC in predsednik DZ Milan Brglez in vodja poslanske skupine Simona Kustec Lipicer.