Mirnska občina bo morala zagotoviti denar za prestavitev temelja, skupaj 30.000 evrov, preostale stroške bo krilo ministrstvo. V letošnjem proračunu so na Mirni že zagotovili 15 tisočakov, prav toliko denarja bo potrebnega še prihodnje leto. »Z astronomskih 92.000 evrov plus DDV smo prišli na znesek 30.000 evrov, kar je bistveno bolje od prve ponudbe, ki je prišla na občino,« pravi župan Dušan Skerbiš.
Na Gomili se je začelo zapletati avgusta lani, ko so krajani uspeli preprečiti postavitev bazne postaje pri železniški postaji in se povezali v civilno iniciativo, ki jo je podprla tudi občina, o čemer smo poročali v časopisu Svet24. »Posodobitev železnic je sicer nujna in bo pripeljala do bolj varnega prometa, vendar bi morali postopke voditi s predhodnimi javnimi obravnavami oz. vključitvijo javnosti, da bi že na začetku poiskali lokacije, ki ne bi bile sporne,« meni Skerbiš in dodaja, da se je tamkajšnjo bazno postajo umeščalo pod pretvezo vzdrževalnih del, zato so se krajani počutili izigrane.
Bazna postaja bo po novem od najbližjih objektov oddaljena okrog 500 metrov. »Vztrajnost in odločnost je poplačana, saj je nova lokacija bazne postaje sprejemljiva za vse nas,« so zadovoljni tudi v civilni iniciativi, pravi Peter Drčar in poudarja, da posodobitvi SŽ niso nasprotovali, temveč so investitorju le očitali, da prebivalci s projektom niso bili seznanjeni v najzgodnejši fazi, saj so bili prepričani, da stolp v tukajšnje okolje ne spada. »Nova lokacija bazne postaje je umaknjena od naselij, ne bo kazila okolice, ne bo moteča za občane in dolgoročni razvoj kraja, bo pa vseeno služila svojemu namenu,« meni.