Smerkoljeva je na seji odbora, ki je obravnaval poročilo o črpanju sredstev evropske kohezijske politike 2007-2013 za letošnje prvo polletje, spomnila, da je bila Slovenija med 28 državami članicami glede na povrnjena evropska sredstva na devetem mestu.
Slovenija je v prvem polletju od 4,1 milijarde evrov razpoložljivih sredstev evropske kohezijske politike dodelila za 4,42 milijarde, za 4,25 milijarde evrov pa je bilo podpisanih pogodb. Prekoračitev gre v breme slovenskega proračuna, šlo pa je za nujen ukrep, da bi se približali 100-odstotnemu črpanju, je pojasnila ministrica.
Izplačil iz državnega proračuna je bilo do konca junija za 3,6 milijarde evrov oz. za 88,6 odstotka razpoložljivih sredstev. Smerkoljeva je na seji predstavila tudi najnovejše podatke o črpanju sredstev v prvih osmih mesecih leta, ko so se izplačila iz slovenskega proračuna v primerjavi s prvim šestmesečjem povečala še za 125 milijonov evrov na 91,6 odstotka.
"Iztekajočo se perspektivo moramo zaključiti in vzpostaviti nov sistem. Dinamika izvajanja je v skladu s preteklimi obdobji in načrti za letošnje leto," je ocenila. Ministrica prve razpise iz nove perspektive, vezane predvsem na temo aktivne politike zaposlovanja, pričakuje že septembra.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Pojasnila je, da so bilo avgusta že izdane odločbe za pet na vladi že potrjenih okoljsko-komunalnih projektov, ki niso uspeli priti do evropskega sofinanciranja iz iztekajočega se obdobja 2007-2013.
Direktor urada za kohezijsko politiko v vladni službi za razvoj in evropsko kohezijsko politiko Bojan Suvorov se je strinjal z ministrico glede dobre dinamike izvajanja projektov in črpanja sredstev ter izpostavil, da se je treba v zadnjih mesecih letošnjega leta osredotočiti na to, da se počrpajo vsa sredstva.
O poročilu so na današnji seji razpravljali predvsem poslanci opozicije. Franca Trčka (ZL) je zmotilo, da je v poročilu "premalo vsebin", zato je na ministrico naslovil več vprašanj o podrobnostih financiranih projektov, poslanca Janija Möderndorferja (ZaAB) pa so zanimale podrobnosti izvedbe 11 okoljskih projektov, predvsem tistih petih, za katere so bile odločbe že izdane.
Evropski poslanec Igor Šoltes (Zeleni/Verjamem), ki se je prav tako udeležil seje odbora za zadeve EU, je ocenil, da so danes predstavljeni podatki spodbuden znak, da gremo v pravo smer. "Za Slovenijo je pomembno, da je storila velik korak naprej pri realizaciji," je dejal. Čeprav bo v novi perspektivi na voljo manj sredstev, pa ima Slovenija po njegovem mnenju možnost, da še izboljša realizacijo.