Slovenija

Nova uprava s tožbo nad staro

P.K.
27. 8. 2015, 20.59
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Družba Hit se je v preteklosti spoprijemala z večjimi težavami. Reševali so jih na način, ki se zdajšnjemu vodstvu ne zdi pravi. Na Okrožnem sodišču v Novi Gorici se je začel postopek pravdanja Hita z nekdanjim vodstvom družbe, ki ga je krmaril Drago Podobnik.

STA

V odškodninski tožbi so navedli, da želijo, da prejšnja uprava poravna škodo, ki je nastala ob sprejetih ukrepih saniranja družbe. Spomnimo, da so se med letoma 2009 in 2013 dogajale večje spremembe, saj je bila družba v takem položaju, da so morali sprejemati drastične ukrepe, kot so odpuščanja in nižanja plač. In prav to je delavce leta 2010 prisililo v več stavk. Iz tega naslova zdajšnje vodstvo družbe ocenjuje, da naj bi bil Hit poslovno oškodovan za skoraj milijon evrov.

STA

Drastični ukrepi

Preselimo se v leto 2010.Družba je napovedala, da bo odpuščala. Nihče od delavcev pa ni pričakoval, da jih bo na cesti ostalo 300. Preostalim delavcem so zniževali plače. Pogajalski skupini, Hit in sindikat delavcev družbe, se nista uspeli dogovoriti glede tega vprašanja, zato so znižanja kar izvedli, torej nezakonito, saj bi morali pridobiti soglasje sindikata. Pozneje je slednji že podal odškodninske zahtevke, da oškodovanim delavcem povrnejo vse to, kar so jim nezakonito odžrli.

STA

(Ne)zakonito

Na prvi obravnavi pred dnevi je zagovornik tožene strani povedal, da so bili ukrepi nižanja plač delavcem nujni, saj da so imeli velike težave s tekočim poslovanjem in bi, če tega koraka ne bi storili, lahko nastalo še več škode, in to na račun delavcev, kar pomeni še več odpuščanj. Nasprotna stran pa je povedala, da zdajšnja uprava nekdanji ne očita, da ti ukrepi niso bili potrebni. Predvsem, kot je pojasnila pooblaščenka Hita, je bila težava pri nižanju plač, ki je doletela tudi tiste delavce, ki v to niso pristali. In to ni bilo zakonito, saj do dogovora o znižanju med delavci in družbo ni prišlo, nakazane plače pa so bile vseeno nižje.

Predložitev dokazov

Novo vodstvo, ki je delavcem odžrto od plač že povrnilo, želi ta denar od prejšnje uprave nazaj. Vključno z drugo poslovno škodo, ki so jo utrpeli. V naslednjih mesecih bosta obe strani morali predložiti dokaze, vloge in druge dokumente. Sicer pa naj bi se postopek na sodišču nadaljeval konec tega leta.