Poleg 519 evrov povprečnine, ki jo občine dobijo za zakonsko določene naloge, je vlada občinam predlagala tudi namenska sredstva za investicije v višini dveh odstotkov, ki se razdelijo glede na indeks razvojne ogroženosti občin, je za STA pojasnil predsednik Združenja občin Slovenije Robert Smrdelj.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Številka 671 evrov, kolikor jih želijo v občinah, je po Smrdeljevih besedah rezultat izračunov, koliko sredstev so občine v preteklih letih porabile za izvajanje zakonskih nalog. Zdaj, ko dobijo manj, se mora po njegovih besedah vsaka znajti, kot ve in zna.
V občinah vztrajajo, da se, če se zniža povprečnina, zmanjša tudi obseg zakonskih nalog. Pod pogojem, da se ta zmanjša, so v občinah tudi pristali na znižanje povprečnine iz 525 evrov, kolikor je bila v letošnjem prvem polletju, na 500 evrov za drugo polletje. Na predlog vlade je DZ zaradi manjših učinkov z zakonsko spremembo povprečnino za drugo polletje določil na 519 evrov. Toda v občinah opozarjajo, da nabor vladnih ukrepov ne prinaša želenega finančnega učinka, ki bi pokril izpad prihodkov občin zaradi zmanjšane povprečnine.
Zaradi nižje povprečnine naj bi v občinah sicer predvidoma septembra tudi vložili zahtevo za oceno ustavnosti.