Poročilo o stanju na otroškem oddelku srčne kirurgije sicer ostaja zaupno, a po neuradnih informacijah, ki so znova pricurljale v javnost, je stanje na oddelku obupno.
Na uradno različico poročila, ki ga je naročila Zdravniška zbornica Slovenije in ga sredi letošnjega julija tudi prejela, javnost nestrpno čaka že kar nekaj mesecev. A dokler na vsebino ne bodo odgovorilo vseh 19 zdravnikov, ki so v poročilu omenjeni, to ostaja zaupno.
Katastrofalno stanje na oddelku
Več kot 150 strani dolgo poročilo o programu otroške srčne kirurgije naj bi med drugim kazalo na slabe odnose na oddelku pediatrične klinike, o čemer smo v našem časniku pred časom že poročali. Takrat so nam nekateri starši otrok dejali, da so zadnja tri leta odnosi na srčni kirurgiji povsem skrhani. Nekateri starši niso videli več izhoda in so na lastno pest začeli zbirati denar za operacijo v tujini. Po informacijah, ki so jih prejeli od staršev, naj bi za enega otroka pred časom zbrali dovolj denarja in ga odpeljali na zdravljenje v Izrael.
V poročilu naj bi bile ugotovljene številne nepravilnosti, med drugim naj večina programa ne bi ustrezala mednarodnim merilom. Komisija je menda še ugotovila, da so bili odnosi med zaposlenimi slabi in da zdravniki svojega dela niso opravljali korektno. Po neuradnih informacijah naj bi bili to predvsem izraelski kirurg David Mishaly ter kirurga Borut Geršak in Robert Blumauer.
Zaman opozarjali na nepravilnosti
Številni zdravniki so že leta 2012, po tragičnem incidentu, ko je zaradi zapletov po operaciji novorojenčka s sindromom hipoplastičnega levega srca mladi pacient umrl, opozorili na težave in nepravilnosti pri otroškem kardiokirurškem programu v UKCL. Leto pozneje so se zaradi težav, ki so spremljale program otroške kardiokirurgije na pediatrični kliniki, odnosi med kardiologi in intenzivisti na eni strani ter vodstvom na drugi strani močno zaostrili.
Največ odgovornosti naj bi tako nosilo vodstvo kliničnega centra, ki je takšno stanje dopuščalo. Poročilo se nanaša predvsem na leto 2012, ko sta bolnišnico vodila Simon Vrhunec in Brigita Drnovšek Olup.
Točno število smrti ostaja neznano
Koliko otrok je na programu otroške srčne kirurgije umrlo v zadnjih šestih letih, ostaja neznano. Pred časom se je v javnosti pojavil podatek, da je v šestih letih umrlo 33 otrok, od tega 10 zaradi zdravniških napak. A po ocenah virov, ki so spregovorili za Televizijo Slovenija, ta številka ni točna. Sicer se s sumljivimi smrtmi otrok na oddelku otroške srčne kirurgije že več kot eno leto ukvarja policija, a izsledkov preiskave še ni posredovala javnosti, saj preiskava še ni zaključena.
Akterji zaviti v molk, odvetnik Blumauerja kritičen
V ljubljanskem kliničnem centru neuradnih informacij ne želijo komentirati, saj poročilo še ni dokončno. »V tem času imajo namreč vsi možnost podati svoje pripombe oz. pojasnila na vsebino poročila,« so za Svet24 dejali v UKC Ljubljana. Ko bo poročilo javnosti predstavila zdravniška zbornica, bo tudi novinarska konferenca UKC Ljubljana, so obljubili. Za komentar neuradnih informacij iz poročila smo povprašali tudi strokovnega direktorja pediatrične klinike Rajka Kendo, a do zaključka redakcije odgovora nismo dobili.
Kritičen do poročila pa je bil odvetnik kirurga Roberta Blumauerja, Andrej Pitako, ki je dejal, da česa tako slabega izpod rok akademsko izobraženih zdravnikov še ni videl in da je sporna predvsem sestava komisije, saj v njej ni niti enega slovenskega kirurga.