Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je v nedavnem odgovoru na pisno poslansko vprašanje poslanca opozicijske SDS Andreja Čuša, ki živi na Ptuju, zatrdila, da je njeno ministrstvo pri pripravi proračuna za leti 2016 in 2017 gradnjo ptujskega urgentnega centra uvrstilo med pomembnejše projekte.
Na ormoškem območju so zbrali več tisoč podpisov s peticijo, s katero so nasprotovali predlaganim novostim in ukinitvi nočnega dežurstva v tamkajšnjem zdravstvenem dom.
ODVISNO OD PRORAČUNA
A kaj več od tega se ni zgodilo. Na pristojnem ministrstvu poudarjajo le, da je vse odvisno od sprejetega proračuna (ker zanj ne bo na voljo evropskih sredstev, ga bo treba v celoti financirati iz integralnega proračuna). Niti konkretnejših informacij o tem, ali bi se lahko gradnja ptujske urgence, ki je edina izpadla iz mreže urgentnih centrov, za katere je Slovenija prejela evropski denar, kmalu vendarle začela, ne dajejo. Kljub temu pa so odgovorni v podravski regiji še naprej prepričani, da je omenjeni projekt vitalnega pomena tako za ustanovo kot regijo, in zato od države ne smejo zahtevati odgovora o tem, ali ptujski urgentni center bo ali ne, pač pa samo to, kdaj bo do njegove gradnje prišlo.
STARI SISTEM Z NOČNO DEŽURNO SLUŽBO
Dokler ptujski urgentni center v Spodnjem Podravju ne bo zgrajen in je od tega odvisna tudi prihodnja ureditev mreže nujne medicinske pomoči (NMP), na ministrstvu zagotavljajo, da se v organizaciji nujne medicinske pomoči ne bo spremenilo nič. Še naprej bo ostal stari sistem z nočno dežurno službo. A bolj kot na Ptuju predvidene novosti skrbijo prebivalce ormoškega območja. Tam so namreč pred časom zbrali celo več tisoč podpisov s peticijo, s katero so nasprotovali predlaganim novostim in ukinitvi nočnega dežurstva v tamkajšnjem zdravstvenem domu. A tudi zanje se za zdaj naj ne bi nič spremenilo.
Ptujski župan Miran Senčar odločitev državnega zbora razume, kot da je urgentni center izpadel zgolj iz letošnjega proračuna.
PRIKRAJŠANI ZA ZDRAVSTVENO OSKRBO
Ptujski župan Miran Senčar odločitev državnega zbora sicer razume, kot da je izpadel zgolj iz letošnjega proračuna. »Urgentni center je potreben, saj k nam gravitira okoli 100.000 prebivalcev, ki bi bili v primeru edinega takšnega centra v Mariboru ogroženi, saj ne bi imeli zdravstvene oskrbe, kot jo imajo preostali državljani Slovenije,« je dejal Senčar. Odločno podporo vodstvu ptujske bolnišnice pri njegovem naporu za uresničitev projekta gradnje urgentnega centra so izrekli tudi župani Spodnjega Podravja na rednem mesečnem srečanju in državo že marca pozvali, da projekt uvrsti v mrežo urgentnih centrov in ga čim hitreje uresniči.