Slovenija

Mali delničarji za nezaupnico upravi Perutnine Ptuj

T.C.
10. 8. 2015, 21.27
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

V društvu Mali delničarji Slovenije (MDS) so skupaj s Kapitalsko družbo za prihajajočo skupščino Perutnine Ptuj predlagali dopolnitev dnevnega reda s točko, pri kateri bi glasovali o nezaupnici upravi Romana Glaserja. Ob tem so zaradi popravljanja bilanc za nazaj podali še nasprotni predlog za nepodelitev razrešnice upravi in nadzornemu svetu.

sta

Kot so danes pojasnili v društvu MDS, so se za takšne predloge odločili, ker je Glaserjeva uprava morala popravljati bilance družbe za leto 2013, na kar so delničarji opozarjali že več let in so bili doslej vedno označeni za "škodoželjne nagajače". A, kot trdijo, je bila bilanca leta 2013 popravljena za 59,7 milijona evrov, kar je več kot štirikratnik celotnega dobička pred obrestmi in davki, doseženega v letu 2014.

Wikipedia

"Očitno ne pomaga niti dejstvo, da nadzornemu svetu predseduje Borut Bratina, ki je hkrati med vidnejšimi predavatelji korporativnega upravljanja in med drugim tudi član upravnega odbora Združenja nadzornikov Slovenije," poudarjajo mali delničarji, ki se sprašujejo, kako se lahko uprava hvali s poslovanjem ob tako visoki slabitvi, nadzorni svet pa se na to sploh ne odzove.

Popravki bilance so sicer podrobneje razkriti v letnem poročilu Perutnine za minulo leto, iz katerega je razvidno, da so osnovni kapital družbe znižali iz dobrih 90 na manj kot 47 milijonov evrov. Nadzorniki pod vodstvom Bratine pa, kot da se ne bi nič zgodilo, v poročilu pišejo o tem, kako skrbno so spremljali poslovanje družbe, pišejo v MDS.

Kot ob tem spominjajo, so bili sami na zadnji skupščini označeni za skupino škodoželjnih posameznikov, ker že nekaj časa opozarjajo na nujno potrebne slabitve naložb v Center naložbe, Infond holding in Merkur. Po njihovem je namreč vsakemu jasno, da Perutnina nikoli ne bo videla denarja, ki ga je aktualna uprava zapravila, nadzorniki pa še vedno vztrajajo pri tem, da je treba počakati na odločitev sodišča.

Tudi zaradi omenjenih slabitev je uprava zdaj našla strateškega partnerja v skupini Sij, ki po mnenju MDS o perutninarstvu verjetno sploh še ni slišala, kljub temu pa bo ptujsko družbo dokapitalizirala s 40 milijoni evrov. Ob tem se v društvu še sprašujejo, zakaj je Nacionalni preiskovalni urad več kot dve leti po izsledkih prvih revizij zaspal in doslej še ni prišlo do ustreznega epiloga.

Wikipedia

Prvi mož Perutnine Roman laser je v odzivu zatrdil, da si v družbi ves čas prizadevajo za transparentno poslovanje in stalno obveščenost vseh deležnikov tako o poslovnem rezultatu, kakor o trendih in poslovnem položaju družbe, zato v svojih letnih poročilih vsakokrat objavljajo celo več razkritij, kot jih predpisuje zakonodaja.

"Tendenciozno in izkrivljeno prikazovanje rezultatov s strani Društva MDS predstavlja zavajajočo in za delničarje, ki jih društvo zastopa, tudi izjemno škodljivo početje," je zapisal Glaser in zatrdil, da nikakor ne gre za kakršnokoli prikrivanje poslovnih rezultatov ali številk, ampak za transparentno objavo dejstev.

Celo več, delničarji so na prejšnji skupščini uspeli z nasprotnim predlogom, ki ga je podprl tudi predstavnik društva, in zahtevali menjavo pooblaščene revizijske družbe, zdaj pa napadajo prav izsledke z njihove strani predlagane revizijske družbe.

V Perutnini zato pojasnjujejo, da je uprava z angažirano politiko izvajanja transparentnosti poslovanja želela čim večje očiščenje bilanc. Kako boleča je želja društva po zavajanju delničarjev, ki jih sicer zastopa, a običajno ne doseže niti odstotka kapitala Perutnine, pa po njihovem kaže tudi dejstvo, da so dobrih 43 milijonov evrov revidiranega obsega napihnili na 60 milijonov, kar pa ne ustreza resnici.