Izjava se je navezovala na vprašanja hrvaških novinarjev o tem, ali Slovenija Hrvaški lahko prepreči vstop v schengensko območje. Dejal je, da bo Hrvaška z vstopom v to območje Slovencem pravzaprav naredila uslugo. »Mi bomo varovali zunanjo mejo, tokrat ne proti osmanskim Turkom, vendar če to ni v njihovem interesu, potem tudi ni v našem.«
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
»Ni problem samo v sodnikih, temveč v predmetu, dokumentaciji, na temelju katere bodo odločali.« Vesna Pusić, zunanja ministrica
Še bolj aktivna v nadaljevanju ofenzive proti Sloveniji je bila zunanja ministrica Vesna Pusić, ki priznava, da Slovenija Hrvaški ob vstopu v schengen lahko krepko zagreni življenje, a da se groženj ne bojijo in da je tudi Slovenija vstopila v to območje z neurejenim mejnim vprašanjem.
Ponovno je tudi razložila, zakaj arbitražni postopek zanje ni več sprejemljiv: »Ni problem samo v sodnikih, temveč v predmetu, dokumentaciji, na temelju katere bodo odločali. Ni več možno razlikovati, kaj je kdaj postalo del predmeta.« Dodala je, da sledijo zapleten spravni postopek in razprave, ki so povezane z Združenimi narodi, ker je generalni sekretar ZN Ban Ki Mun tudi depozitar arbitražnega sporazuma. »V postopku pred ZN bodo sledili pogovori o tem, kaj in kako bi lahko storili. To pa lahko traja tudi leto dni,« je napovedala.