Slovenija

Grčija bi potrebovala 30-letni moratorij na evropski dolg

T.C.
14. 7. 2015, 21.58
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Evrske partnerice bi morale Grčiji zaradi opustošenja gospodarstva in bank v zadnjih dveh tednih dolžniško breme razbremeniti precej bolj, kot so to predvidele doslej, kaže študija IMF, ki med drugim meni, da bi morale evropske države Grčiji odobriti 30-letni moratorij na odplačevanje celotnega dolga.

Arhiv Svet24

Arhiv Svet24

Mednarodni denarni sklad (IMF) je posodobljeno analizo vzdržnosti grškega dolga predstavnikom članic območja evra poslal pozno v ponedeljek, več ur po tem, ko je Grčija z evrskimi partnericami dosegla dogovor o pripravljenosti na začetek pogajanj o novem programu pomoči Grčiji, težkem od 82 do 86 milijard evrov. Atene morajo za to do srede sprejeti nekatere nujne ukrepe.

"Dramatično poslabšanje vzdržnosti dolga kaže na potrebo po lajšanju dolžniškega bremena v precej večji meri, kot so razmišljali doslej in kar je predlagal mehanizem za stabilnost evra ESM," so zapisali strokovnjaki IMF.

Ocenili so, da bi morale evropske države Grčiji odobriti 30-letni moratorij na odplačevanje celotnega evropskega dolga, vključno z novimi posojili, in dramatično podaljšati dospelost dolga. Če tega ne želijo, bi morale pristati na posebne letne fiskalne transferje v grški proračun ali sprejeti globok in takojšen odpis posojil Grčiji, razkriva poročilo.

Arhiv Svet24

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

V IMF so ugotovili, da sta zaprtje grških bank, ki traja že približno dva tedna, in uvedba nadzora kapitalskih tokov zelo obremenila grški bančni sistem in gospodarstvo ter dodatno oslabila vzdržnost grškega dolga. 


Grčija ima trenutno približno 320 milijard evrov dolga, najnovejša študija IMF pa kaže, da bo v naslednjih dveh letih dosegel vrh s približno 200 odstotki bruto domačega proizvoda (BDP), potem ko so ta delež v prejšnji analizi pred dvema tednoma ocenjevali na 177 odstotkov BDP. Do leta 2022 se bo znižal le na okoli 170 odstotkov BDP, kar je več od prejšnje ocene, ki je bila pri 142 odstotkih BDP.

Arhiv Svet24

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost