Slovenija

Cerar bi rad pravične davke

T.C.
14. 7. 2015, 21.06
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Premier Miro Cerar je v DZ danes odgovarjal na poslanska vprašanja. V odgovoru na dve vprašanji o davčnih spremembah je zagotovil, da se vlada zavzema za pravično davčno obremenitev. Davčna reforma je v pripravi. Prav tako se je Cerar dotaknil pozitivnih gospodarskih trendov v državi, ki jih moramo po njegovem izkoristiti za strukturne spremembe.

STA

sta

Poslanec ZL Luka Mesec je Cerarja povprašal o napovedani ukinitvi četrtega dohodninskega razreda. S tem bi po njegovem mnenju država 0,34 odstotka najbogatejšim državljanom podarila darilo v znesku od 15 do 20 milijonov evrov.

Cerar je pojasnil, da uradnega predloga o tem ukrepu še ni. Gre za ukrep iz leta 2013, ki je bil podaljšan do konca letošnjega leta, zato bo treba razpravljati o tem, ali ukrep podaljšati ali ne. A če finančno ministrstvo razmišlja o odpravi dohodninskega razreda s 50-odstotno obdavčitvijo, to še zdaleč ne pomeni, da je bila odločitev sprejeta, je poudaril.

Ministrstvo za finance pripravlja predloge. "Ko bo o tem obvestilo vlado oziroma koalicijo, bomo o tem odločali. Zaenkrat pa govorite o nečem, česar ni," je poudaril premier.

Cerar je sicer opozoril na zelo visoke stroške dela v Sloveniji, še posebej ko gre za visoko kvalificirane kadre, ki posledično bežijo v tujino. "Znižanje stroškov dela je potrebno, a hkrati je potrebno upoštevati socialno pravičnost," je dejal.

Reuters

Posvaril je tudi pred metanjem vseh najbogatejših, tudi menedžerjev, v isti koš. Nekateri so zelo kakovostni. "Nismo za to, da bi lahko bogatejši še bolj bogateli na račun revnejših slojev. Prizadevamo si za socialno pravičnost, hkrati pa za tako davčno shemo, ki bo spodbujala konkurenčnost gospodarstva in zaposlitve visoko kvalificiranih delavcev," je dejal premier. 

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji


Drugo vprašanje, prav tako na temo davkov, je Cerarju postavil poslanec NSi Matej Tonin. Ta je opozoril na potrebo po davčni reformi. Gospodarska rast trenutno namreč ni posledica strukturnih prilagoditev, ampak povečanega izvoza zlasti v države, ki gospodarsko dobro stojijo. "Želimo si, da bi potrebne prilagoditve opravili danes, ko nismo pod prisilo," je pojasnil.

"Naš cilj je zelo preprost, naj čim več ljudi plačuje čim nižje davke," je dejal Tonin o stališču NSi do davčnih sprememb.

Cerar je poudaril, da si tega "vsi želimo". A kot predsednik vlade mora to vključiti v realni kontekst naših možnosti. "Prizadevali si bomo, da skušamo v prihodnje z davčno politiko razbremeniti tiste, ki si to zaslužijo, in tudi obremeniti tiste, ki si to zaslužijo," je dejal.

sta

Premier je znova opozoril, da sta v Sloveniji nadpovprečno obremenjeno delo in potrošnja, podpovprečno pa kapital, s čimer se že nakazujejo možnosti za spremembe. Ob tem pa vlada dela na odpravi administrativnih ovir in na povečanju učinkovitosti pobiranja javnih dajatev z ukrepi, kot so na primer davčne blagajne. Znova je omenil tudi možnost uvedbe nepremičninskega davka.

Davčna reforma je v pripravi, je zagotovil Cerar in dodal, da bodo vladni strokovnjaki temeljito preučili vse predloge, ki bodo na mizi - tudi predloge NSi. Je pa menil še, da bi morali v Sloveniji spremeniti tudi davčno kulturo.

Davki so namreč prispevki, ki se jim davkoplačevalci ne bi smeli želeti zgolj izogniti. Se pa morajo povrniti ljudem v obliki javnega zdravstva, šolstva, pomoči ljudem v stiski. Vlada mora biti zato dober gospodar, ki bo odgovorno razpolagal s pobranim denarjem.

Zadnje vprašanje Cerarju je zastavil poslanec Jan Škoberne (SD). Spomnil je na pozitivne kazalce gospodarske rasti, zanimalo pa ga je, kako bo vlada zagotovila, da bodo pozitivnih učinkov deležni tudi ljudje.

Nikola Miljković / KMA

Vlada si po besedah Cerarja želi, da bi čim prej lahko več sredstev namenili za izboljšanje življenjskega standarda ljudi.

A ugodnejše makroekonomske pogoje moramo po njegovem izkoristiti za dodatne strukturne reforme, saj bomo le tako lahko dolgoročno stabilni in uspešni in bomo lahko omogočili ljudem več.

Tudi varčevalnih ukrepov še ne smemo odpraviti, saj bi nas to peljalo nazaj v krizo, je opozoril.

Vlada dela predvsem na tem, da bi povečala zaposlovanje in omogočila ljudem, da bodo z lastnim delom lahko zaslužili dovolj za spodoben življenjski standard, je pojasnil premier.

STA

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost