DZ je maja 2013 potrdil vnos fiskalnega pravila v ustavo, ki bo Sloveniji omogočilo, da v normalnih ekonomskih časih za tekočo porabo ne ustvarja dodatnega javnega dolga. Slovenija se je k temu zavezala z evropsko medvladno pogodbo o fiskalnem paktu, podrobnosti pravila pa je bilo treba po vnosu v ustavo opredeliti z izvedbenim zakonom.
Poslanci bodo danes obravnavali tudi predlog novele zakona o gospodarskih družbah, s katero zaostrujejo pogoje za ustanovitev družbe oz. pridobitev statusa družbenika ter otežujejo veriženje podjetij z namenom nepoštenih poslovnih praks.
Vlada je zadostno dvotretjinsko podporo predlogu zakona iskala praktično do zadnjega trenutka. Potem ko si jo je zagotovila pri opozicijski NSi in poslancih narodnih skupnosti, je potrebovala vsaj še del glasov ZaAB. Najmanjša poslanska skupina je v četrtek sporočila, da bo predlog zakona podprla.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Premier Miro Cerar je že pred tem izrazil pričakovanje, da bo predlog dobil zadostno podporo. Poudaril je, da bo imel sprejem zakona pomembne finančne, ekonomske in širše politične posledice za Slovenijo. Podobno je tudi Mramor že večkrat poudaril, da je uveljavitev izvedbenega zakona eden od nujnih ukrepov, ki jih mora v prihodnje izvesti Slovenija, še posebej v luči zaostrovanja na trgih, ki ga je povzročila grška kriza.
Poslanci bodo danes obravnavali tudi predlog novele zakona o gospodarskih družbah, s katero zaostrujejo pogoje za ustanovitev družbe oz. pridobitev statusa družbenika ter otežujejo veriženje podjetij z namenom nepoštenih poslovnih praks. Na dnevnem redu imajo tudi predlog zakona o sistemskih preiskavah projektov državnega pomena, ki je aktualen za projekte, kot je Teš 6.