Soška fronta je bila del bojišča, ki je v prvi svetovni vojni med italijansko in avstro-ogrsko vojsko potekalo od Rombona do Tržaškega zaliva v skupni dolžini nad 90 km. Fronta je bila prizorišče največjega spopada na gorskem območju v celotni zgodovini človeštva in največji spopad na Slovenskem sploh. Kljub temu da je fronta vzela množico življenj, je njen pozitivni vidik za Slovence preprečitev italijanskega prodiranja dalje v notranjost slovenskega ozemlja in zato potencialno manjše razkosanje tega po koncu vojne. 23. maja 1915 je Italija napovedala vojno Avstro-Ogrski.
Ta je svoje vojake umaknila z meje z Italijo in jih razporedila na obrambno črto na levem bregu Soče, kjer so čakali na italijanski napad. Prvi boji ob Soči so se začeli že zvečer 23. maja 1915. Italijani so prodirali počasi in previdno. Nadaljnji boji pa so se nadaljevali v dvanajstih soških bitkah. Zaradi bližine fronte sta obe strani izpraznili bližnje vasi. Avstrijske oblasti so izselile okoli 80.000 Slovencev iz Goriške in Posočja, italijanske zasedbe so izgnale med 10.000 in 12.000 Slovencev.
V soških bitkah je padlo preko 300.000 vojakov, ki so jih pokopali v kostnicah in vojnih pokopališčih (nekatere so ohranjene še danes). Poleg vojnih žrtev je bilo še veliko civilnih žrtev, mednje sodijo tudi ljudje, ki so umrli v begunskih taborih. Veliko jih je umrlo tudi zaradi bolezni (kolera), ki jih je prinesla vojska. Uničenih in poškodovanih je bilo ogromno hiš, mostov in kulturne dediščine. Posledice so bile tudi uničeno in zastrupljeno naravno okolje.
Dogodki
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
1456 – Ivana Orleanska oproščena herezije (vendar že pred tem sežgana)
1976 –prve ženske sprejete na vojaško akademijo West Point
1985 – takrat 17-letni Boris Becker postane najmlajši zmagovalec v Wimbledonu
Rojstva
1860 – Gustav Mahler, avstrijski skladatelj
1934 – Vinko Globokar, slovenski skladatelj, pozavnist
1940 – Ringo Starr, angleški bobnar, glasbenik
Smrti
1304 – papež Benedikt XI.
1912 – Karel Štrekelj, slovenski jezikoslovec, književni zgodovinar
1930 – sir Arthur Conan Doyle, škotski pisatelj