Slovenija

Ob 70. obletnici osvoboditve taborišča Ljubelj pozivi k ohranjanju spomina in miru

M.J.
13. 6. 2015, 14.31
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Na današnji slovesnosti ob 70. obletnici osvoboditve koncentracijskega taborišča pod Ljubeljem se je več sto zbranih spomnilo grozot druge svetovne vojne. "Nočemo, da bi se to gorje pozabilo, nočemo, da bi se to gorje ponovilo," je o pomenu ohranjanja spomina izpostavil predsednik republike Borut Pahor.

YouTube

Kot je povedal v slavnostnem nagovoru, je imelo človeštvo ob 70. obletnici konca druge svetovne vojne priložnost in odgovornost, da se spomni žrtev in trpljenja. Toda osvežitev zgodovinskega spomina na čas, ko je bil svet vržen z moralnih tečajev, ni pripomogla k temu, da bi se končale vojne, ki danes potekajo po svetu.

Vojne ostajajo stvarnost sodobnega sveta in nikoli ne moremo vedeti, kdaj se utegne lokalni konflikt razvneti v nov svetovni spopad. Kot je opozoril Pahor: "To tveganje dela srečno in mirno prihodnost naših otrok nepredvidljivo. Mir sicer ni vse, toda brez miru je vse ostalo skoraj nič. Zato tudi od tod, s tega svetega mesta kličemo sebi in celemu svetu: mir, mir, mir!"

"Hočemo storiti vse, da zgradimo boljši in bolj pravičen svet, miren in varen. Zgodovine ne moremo spreminjati, lahko pa spreminjamo prihodnost. K temu nas poleg vsega kličejo neme žrtve vojn in povojnega nasilja," je pozval predsednik in dodal, da je to tudi naša odgovornost do otrok.

Kot je izpostavil, sta združena Evropa in neodvisna Slovenija utemeljeni na odpuščanju in spravi, ne na pozabi. "Dolžan sem spodbujati tako spoštovanje, sodelovanje in zaupanje, da če bi se proti naši volji mir in svoboda postavila pod vprašaj, brat nikoli več ne bi dvignil roko nad brata, temveč, da bosta skupaj mir in varnost obranila, ohranila in okrepila," je poudaril.

Koncentracijsko taborišče Ljubelj, ki bilo podružnica Mauthausna, je bilo edino koncentracijsko taborišče na Slovenskem. Delovalo je od junija 1943 do maja 1945, interniranci pa so gradili predor, skozi katerega bi imela nacistična vojaška mašinerija ugodnejšo oskrbovalno pot za svoje sile na Balkanu.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Interniranih je bilo skoraj 2000 ljudi 13 evropskih narodov, največ Francozov, Poljakov, Rusov in Jugoslovanov. Današnje slovesnosti se je tako udeležil tudi francoski veleposlanik v Sloveniji Pierre-Francois Mourier.

Zbrani so si lahko ogledali razstavo Taborišče Ljubelj jug, na kateri so predstavljene fotografije, arhivski material in tehnični eksponati iz taborišča. "To je tisto kar želimo brez komentarja in brez usmeritve zapustiti generaciji, ki prihaja za nami, da si na podlagi zgodovinskih dejstev svoje mnenje ustvari sama," je poudaril tržiški župan Borut Sajovic.

"Različnega dokumentarnega gradiva imamo toliko, da moramo v prihodnosti razmišljati o postavitvi kakšne originalne barake ob stražnem stolpu, da bo Taborišče Ljubelj pridobilo na pomenu in se bo obisk še povečal," je dejal župan.

Tržiška občina je po večletnih dogovarjanjih z državo lani vendarle postala lastnica spominskega parka. V letošnjem letu so pod Ljubeljem restavrirali kip J'accuse - Obtožujem, obnovili nekaj črk na spomeniku in uredili okolico taborišča.

Predsednik koordinacijskega odbora žrtev vojnega nasilja Jani Alič upa, da bodo tudi na Ljubelju v bližnji prihodnosti skupaj z občino in državo območje taborišča uredili podobno, kot je to v drugih nekdanjih tovarnah smrti, kjer so na ogled muzejske zbirke in urejena spominska obeležja, "v spomin opomin, da se kaj podobnega ne bi nikoli več zgodilo".

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost