Slovenija

Izčrpavanje družbe Delo prodaja

Luka Tetičkovič
3. 6. 2015, 10.23
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Kljub domnevno dobremu poslovanju bodo v družbi Delo prodaja odpuščali. V ponedeljek so namreč sklicali zbor delavcev, na katerem so zaposlene obvestili o dejanskem stanju v podjetju. Glede stanja tega molčita tako sindikat podjetja kot njegova uprava.

Mediaspeed

Arhiv Svet24

Naši viri iz vrst zaposlenih medtem trdijo, da podjetje kljub finančni krizi posluje odlično, pri čemer se uprava ves čas zažira v njihov (že tako majhen) dohodek. Podjetje naj bi bilo obremenjeno s krediti, s katerimi pa niso financirali podjetja, temveč t. i. osebne dejavnosti. Kaj točno to pomeni, smo poskušali izvedeti od uprave podjetja, a smo naleteli na gluha ušesa. Po mnenju vira večinski lastnik (prek DZS) Bojan Petan tako financira svoja preostala podjetja, ki na trgu niso tako uspešna kot največji distributer tiskovin v Sloveniji – Delo prodaja.

Petanov imperij v težavah

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Da je Petanov poslovni imperij v kritičnih težavah, je že pred letom dni poglobljeno pisal časnik Delo. Po njegovih informacijah naj bi bila založniška družba DZS med težjimi primeri slabih dolžnikov, s katerimi se ukvarja »slaba banka« DUTB. Nanjo je bilo namreč prenesenih za kar 28 milijonov evrov slabih posojil holdinga DZS. Kriminalisti so tedaj potrdili, da preiskujejo, kako »so v obvladujoči družbi, ki je lastniško in upravljavsko v rokah glavnega osumljenca (posredno prek drugih fizičnih in pravnih oseb), pridobili denarna sredstva, premično in nepremično premoženje podrejene skupine, in sicer prek pobotov, menjav, pripojitev vrednostnih papirjev in nepremičnin po vrednosti, ki bistveno odstopa od realne, in so bila na eni strani okoriščanja in na drugi oškodovanja namensko storjena«. Glavni osumljenec naj bi bil Petan, obvladujoča družba pa v tem primeru označuje DZS.

STA

Breme tega poslovnega modela so zdaj očitno prenesli na zaposlene pri Delu revijah. »Naš lastnik nas ima dobesedno za banko. Vsak dan nam grozijo, naj podpišemo soglasje k zmanjšanju plač, sicer sledijo odpuščanja,« trdi vir med zaposlenimi. Kot dokaz je predložil izvod vprašalnika, ki so ga od Sindikata Pergam in Sveta delavcev Dela prodaje prejeli zaposleni. Odločiti se morajo ali za poseg v plače ali za obet možnih odpuščanj zaradi slabega poslovanja. Glede slednjega vir meni, da plan doseženega poslovanja stalno dvigujejo in tako prikazujejo manko. Zaposleni so trenutno že zreducirani na minimum, uprava pa je politiko zaposlovanja od rednega dela premaknila k prekarnemu – torej prek pogodb s samostojnimi podjetniki in študentskih napotnic. Še zaposlenim pa naj bi grozili z odpovedmi brez odpravnin.