Slovenija

V Novem mestu bi prepovedali pitje alkoholnih pijač na javnih mestih

STA / T.C.
31. 5. 2015, 13.47
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Novomeški občinski svetniki so na zadnji redni seji v prvi obravnavi sprejeli spremembe ter dopolnitve odloka o urejanju in čiščenju javnih površin v Mestni občini Novo mesto, ki kot eno od prepovedanih dejanj na javnih površinah določa tudi pitje alkoholnih pijač. Ob tem je novomeška Solidarnost predlagala omilitev predloga.

Arhiv Svet24

Predlog je predstavila direktorica novomeške občinske uprave Vida Čadonič Špelič. Predlagatelji, ki se zavzemajo za prepoved pitja alkoholnih pijač na javnih mestih izven območij gostinskih lokalov in javnih prireditev, namreč poudarjajo, da predvsem na mestnem območju v zadnjih letih zaznavajo množično zadrževanje mladostnikov na javnih mestih in prekomerno uživanje alkohola.

Občina in njena uprava sta se zato odločili, da v odlok vneseta določbo, ki bo podlaga za ukrepanje inšpektorjev v primeru pitja alkoholnih pijač na javnih mestih in s tem povezanega motenja javnega reda in miru.

STA

Kot je opozorila direktorica, z omenjenim ukrepom - ki ga podpirajo tudi vzgojno-izobraževalni zavodi in zdravstveni strokovnjaki - ter drugimi spodbudami, mladini sporočajo, da so tovrstna dejanja, še zlasti, če so povezana z vandalizmom, nesprejemljiva.

Glede omenjenega predloga je novomeška Solidarnost predlagala milejšo dopolnitev. Ker jih Čadonič Špeličeva ni prepričala, predlagajo, naj prepovejo le popivanje oz. prekomerno uživanje alkohola, hkrati pa so zahtevali pojasnila o dozdajšnjem izvajanju odloka in sposobnosti občine, da bi novi odlok izvajala.

Kot je dejala svetnica Solidarnosti Nina Jakovljević, gre za neposreden poseg v svobodo posameznika, zaradi česar je treba tovrstne prepovedi skrbno pretehtati. Po njenih besedah občinska uprava tudi ni dala nobenih zagotovil, da bo odlok dejansko učinkoval in da ga bo možno izvajati. Namreč že v zdajšnjem odloku so navedene številne prepovedi, ki pa jih občinski inšpektorske službe zaradi kadrovske podhranjenosti in organizacijskih razlogov ne uspejo izvajati.

Za Solidarnost je zaradi tega sprejemljiva le prepoved prekomernega pitja, čeprav se tudi pri tej pojavlja vprašanje inšpektorskih zmožnosti. V Solidarnosti tudi ocenjujejo, da bi morali mladinsko problematiko reševati strateško in premišljeno, saj popivanje ni vzrok težav ampak njihova posledica. Kot rešitev predlagajo sprejetje strategije za mlade in čim prejšnjo odprtje mladinskega centra, so zapisali v svojem sporočilu.

Boris Blaić