Gorenak je odločitev Državnotožilskega sveta (DTS), da zaradi nepravilnosti pri imenovanju generalnega direktorja vrhovnega tožilstva Boštjana Škrleca ne bo predlagal Fišerjeve zamenjave, pričakoval, posebej glede na sestavo DTS. "DTS ima devet članov, od katerih jih je pet neposredno podrejenih Fišerju, saj so tožilci. Tudi preostali štirje so neposredno povezani z njim," je dejal za STA.
Poslancu se zdi sporna odločitev DTS, da je v navedenem primeru sam presojal dokaze. "DTS nima nobene pravice ocenjevati sodbe upravnega sodišča. Ta je dokončna in izvršljiva ter pravi, da je Fišer zlorabil oblast ter priskrbel službo Škrlecu," pravi Gorenak. Enako po njegovih besedah velja za poročilo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK). "Ta je ugotovila, da je šlo za koruptivno dejanje, zato DTS tega ni pristojen presojati, ampak le, ali bo na podlagi teh ugotovitev predlagal razrešitev," dodaja.
V SDS se bodo sicer o tem, kako ravnali vnaprej, odločali na torkovem sestanku poslanske skupine. "Obstajata pa dve možnosti. Prva je, da v DZ vložimo zakon, ki bi omogočil Fišerjevo razrešitev. Druga pa je, da neprestano ponavljamo, da imajo koruptivnega tožilca," pravi Gorenak.
Predsednica NSi Novakova se je na odločitev DTS odzvala na nedeljskem taboru stranke v Beltincih. Poudarila, da so štiri različne institucije odkrile, da je generalni državni tožilec ravnal nezakonito in koruptivno, kljub temu pa je DTS sklenil, da "prekršek generalnega državnega tožilca ni tako velik, da bi ga zaradi tega razrešili".
"Medtem ko vedno znova slišimo, da je treba spoštovati odločitve sodišč in drugih institucij pravne države, jih pravniki oziroma njihovi organi sami ne spoštujejo in ne upoštevajo njihovih sklepov," je svoje nezadovoljstvo z odločitvijo DTS izrazila Novakova.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
V NSi tudi zato proučujejo morebitno spremembo zakonodaje v delu, ki zadeva razrešitev prvega državnega tožilca.
Preostali dve opozicijski stranki, ZL in ZaAB, odločitve DTS za zdaj ne komentirajo, so navedli za STA.
DTS je namreč v petek nadaljeval obravnavo poročila o očitanih kršitvah Fišerju, ki ga je za pravosodnega ministra pripravila predsednica Alenka Mežan. Med drugim je ugotovil, da je pri imenovanju Škrleca res prišlo do kršitve, vendar pa slednja po mnenju DTS ni take narave in teže, da bi mu omogočila predlagati Fišerjevo razrešitev.
Fišer odločitev Državnotožilskega sveta sprejema in spoštuje, o odstopu ne razmišlja
Generalni državni tožilec Zvonko Fišer petkovo odločitev Državnotožilskega sveta (DTS), da kljub ugotovljenim kršitvam pri imenovanju Boštjana Škrleca ne bo predlagal njegove razrešitve, sprejema in spoštuje. Ob tem dodaja, da namerava kljub pozivom k odstopu nadaljevati delo na tožilstvu.