Občina je v preteklosti že izčrpala vsa pravna sredstva za rešitev problematike. "Smo v celoti nemočni, saj ni sistemske rešitve, ki bi bila podlaga za rešitev," je v današnjem pismu predsedniku vlade zapisal župan Kramar. Ob tem je dodal, da lahko problem reši le država s sprejetjem zakona, ki bo lastnike zavezal in prisilil k urejenosti njihovih nepremičnin.
Na občini so že iskali rešitev v obstoječem zakonu o gradnjah, vendar za komplekse velikosti hotela ni zakonske podlage za sprejem odloka. Prav tako so obvestili gradbeno inšpekcijo, pa je bila ugotovitev, da so objekti varni.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Hoteli propadajo že dolga leta. Lastnik Zmago Pačnik vanje vse od leta 2003 ni vložil nobenih sredstev. Že sama prodaja podjetja Alpinum s strani paradržavnih institucij Slovenske odškodninske družbe, Kapitalske družbe in Družbe za spodbujanje razvoja Triglavskega narodnega parka, pa je bila po Kramarjevem mnenju izvedena nezakonito.
Škoda, ki je po mnenju Bohinjcev storjena zaradi nevestnega lastnika, se ne meri samo v infrastrukturi skoraj podrtega hotela Zlatorog in izropanega hotela Bellevue. Temveč se škoda meri tudi v izgubljenih poslovnih stikih in delovnih mestih, je še opozoril Kramar.
Zgled propadajočih hotelov vpliva na podobo kraja in tudi samega Triglavskega narodnega parka, s katerim upravlja država, zato slabo luč meče tudi na državo, meni Kramar. Prepričan je, da je čas, da se država po 33 letih do zavarovanega območja preneha obnašati mačehovsko in da pomaga rešiti nastali problem.