Karl Erjavec. Politik in minister, ki je v preteklosti obvladoval obrambni resor, se soočal z okoljsko problematiko, je že nekaj let šef slovenske diplomacije. Je minister, ki je sedel v vseh vladah zadnjega desetletja. Brez njega si slovenske politike pravzaprav ni več mogoče predstavljati.
Karl Erjavec je tudi oseba, na katero se lepijo razne afere, a se iz vsake uspe izvleči kot zmagovalec. Zadnja ministrska afera je nastala zaradi domnevnih političnih zaposlitev strankarskih kadrov, o katerih smo poročali že pred meseci. Minister Erjavec naj bi, kot je znano, klientelistično premestil več svojih strankarskih kolegov z ministrstva za okolje (MOP) na MZZ. Pri tem najbolj izstopa ministrova dolgoletna vodja kabineta Vlasta Vivod in predsednik podmladka Desus Robert Kojc. Kljub večkratnim pozivom tako sindikata kot javnosti nihče od pristojnih ni ukrepal.
Se je pa Karl Erjavec, glede na javni poziv, ki ga je na predsednika vlade Mira Cerarja naslovil Sindikat slovenskih diplomatov (SSD), odločil za drzno potezo. Žvižgača Petra Goloba, ki je v preteklosti razkril in opozoril na domnevno nečedne posle znotraj ministrstva, se je Erjavec odločil proti njegovi volji premestiti v drug državni organ, na okoljsko ministrstvo. »Gre za odkrito maščevanje in napad ministra Erjavca (v neposrednem dogovoru z ministrico iz kvote Desus Ireno Majcen) na SSD – in posebej na sindikalnega zaupnika in člana izvršnega odbora SSD Petra Goloba – zaradi odkritih in pravno artikuliranih opozoril SSD na nepravilnosti na ministrstvu za zunanje zadeve v času ministrovanja Karla Erjavca,« so v javnem pozivu zapisali v sindikatu in dodali, da tako grobega napada na sindikat kot socialnega partnerja niso doživeli še pod nobeno vlado.
Kdo je žvižgač Peter Golob
Peter Golob je širši javnosti poznan kot žvižgač, saj je, medtem ko je deloval na slovenskem veleposlaništvu v Zagrebu, opozoril na protizakonite posege v vizumske postopke na MZZ in bil zaradi tega celo protizakonito odpuščen. Po dolgi sodni odisejadi in zmagi na sodišču se je nato vrnil na MZZ, kjer je še vedno. Kot izpostavljajo v SSD, je Golob dober poznavalec pravnih vidikov problematike določanja in ugotavljanje naše južne meje, »zato je njegov umik mogoče razumeti tudi kot bojazen ministra Erjavca, da bi razkrival njegove napake na tem področju (npr. nedavni škodljivi ministrovi komentarji o prejetih neformalnih informacijah glede ugodne odločitve o meji; nagrajevanje akterjev v arbitražnem postopku, katerih spodrsljaji lahko ogrozijo teritorialno celovitost Republike Slovenije)«.
Preberite več v četrtkovi izdaji časnika SVET24.