Slovenija

Za NSi spremembe volilne zakonodaje morda ustavno sporne, SDS sumi na še en "antijanša zakon"

STA
5. 5. 2015, 15.08
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

V NSi nasprotujejo zakonskemu predlogu skupine parlamentarnih strank, povezanem s kandidiranjem poslancev, saj bi bila po besedah poslanca NSi Jerneja Vrtovca lahko ustavno sporna. V SDS predloga še niso preučili, na prvi pogled pa gre po oceni poslanca SDS Vinka Gorenaka za "antijanša zakon", podoben tistemu, ki ga je pred časom vložila ZaAB.

STA
Gre sicer za noveli zakona o lokalni upravi in zakona o volitvah v DZ. Podpise pod prvo so prispevale vse omenjene poslanske skupine, podpise pod drugo pa SMC, DeSUS, SD in ZaAB, medtem ko ga ZL podpira.

Poslanske skupine SMC, DeSUS, SD, ZaAB in ZL so v DZ vložile zakonska predloga, s katerima želijo med drugim zaostriti pogoje pri kandidiranju za poslanca ter omogočiti odpoklic župana. Po besedah Lilijane Kozlovič (SMC) predloga podajajo, da bi dvignili raven politične kulture v državi.

V SDS se do predlaganih zakonskih rešitev za zdaj še niso opredelili, saj ga poslanska skupina še ni obravnavala. Kot je v izjavi za medije dejal poslanec SDS Vinko Gorenak, pa je predlog na prvi pogled zelo podoben tistemu, ki so ga pred časom predlagali v ZaAB.

V NSi pa so predlagani zakonodaji le deloma naklonjeni. Kot je v izjavi za medije pojasnil poslanec NSi Vrtovec, se z odpoklicem župana v NSi strinjajo, menijo pa, da mora ureditev vsebovati primerno sito, neko kvoto tistih, ki želijo odpoklicati župana.

Bodo pa v NSi nasprotovali ureditvi v zvezi z volitvami poslancev DZ. Omejevanje pasivne volilne pravice je po besedah Vrtovca namreč lahko ustavno sporno, saj 43. člen ustave določa, da je lahko izvoljen vsak polnoletni državljan.

Že danes sicer pri kandidaturah za poslanska mesta obstajata dve siti: prvo so politične stranke, ki morajo odgovorno presoditi, kdo je lahko kandidat. Drugo, najpomembnejše sito pa je presoja volivk in volivcev, ki z izvolitvijo poslanca odgovornost prevzamejo tudi nase, je pojasnil.

Za morebitne spremembe ustave v delu, ki se nanaša na volitve, pa je po njegovih besedah potrebna širša razprava vseh poslank in poslancev. Ustava se namreč navadno spreminja s "tresočo roko", je še poudaril Vrtovec.

V izjavi za javnost se je oglasil tudi eden izmed pobudnikov peticije za vpeljavo inštrumenta ljudske nezaupnice v slovenski pravni red Uroš Lubej. Kot je zapisal, pobudniki peticije pozdravljajo možnost odpoklica župana, menijo pa, da je treba možnost ljudske nezaupnice uvesti tudi za poslance in državni zbor v celoti. Navaja še, da je njihovo peticijo od novembra 2012 do danes podpisalo več kot 30.000 ljudi.

Estrada

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

kraljica Margareta II
Na opazovanju

Nekdanja danska kraljica Margareta II. končala v bolnišnici

peter-kočjaž, maja-oderlap
Triletna plovba

Iskreno z Majo Oderlap: Peter in Natalija sta prodala vse in se odpravila okoli sveta

mariah-carey, pevka
Izguba sestre in mame

Mariah Carey v težkih trenutkih tolaži njen bivši mož

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste