Kot je za STA povedal vodja konzularnega sektorja na MZZ Andrej Šter, se Slovenca, s katerima jim še ni uspelo navezati stika, menda vračata po isti poti, po kateri se je uspešno vrnila skupina, v kateri je tudi alpinist Viki Grošelj.
Šter je povedal, da so bili danes v stiku z Grošljem, ki je povedal, da je bila tista pot v potresu poškodovana, vendar je prehodna. Zato po Šterovih besedah računajo, da bosta tudi ta dva pohodnika prišla do lokacije, od koder se bosta lahko oglasila.
Šter je še povedal, da je ena skupina Slovencev in nekaj posameznikov medtem že v dosegu letališča v Katmanduju. Zdaj čakajo na pozitivno potrditev, da se lahko vkrcajo na letalo, ki bo iz Katmanduja predvidoma odletelo v sredo dopoldne.
Z uprave za zaščito in reševanje so sicer za STA potrdili, da bo vlada v sredo razpravljala o finančni pomoči Nepalu po potresu. Za zdaj druga pomoč ni predvidena, saj po zadnjih informacijah enot za iskanje in reševanje v Nepalu ne potrebujejo več, so dodali.
Na ministrstvu tudi sicer svetujejo, da tisti, ki lahko zapustijo Nepal, tudi zares odidejo iz te himalajske države. Po Šterovih besedah so namreč razmere postale zelo nepredvidljive in v posameznih krajih se že dogaja, da primanjkuje osnovnih življenjskih dobrin. Preskrba je otežena in ljudje so odvisni od lastnih zalog, je navedel.
Šter je opozoril, da nihče od približno 60 slovenskih državljanov, ki so še ali so bili v Nepalu, ni uporabil spletne aplikacije zunanjega ministrstva, s katero bi najavili svoje potovanje ter posredovali svoje kontakte in okviren načrt poti. "To zdaj izjemno otežuje vzpostavljanje kontakta," je povedal.
Navedel je, da se srečujejo s primeri, kjer imajo popotniki sklenjeno zavarovanje za najnižjo ceno, ki ne obsega skoraj nikakršnih zagotovil za pomoč v takšnih primerih. "Zaenkrat imamo srečo, da ni nihče soočen s kakšno poškodbo, boleznijo ali škodnim primerom."
Šter je povedal, da so imeli danes na zunanjem ministrstvu sestanek s predstavniki uprave za zaščito in reševanje pri obrambnem ministrstvu ter ministrstva za zdravje. Posredovali so jim kontakte ljudi, ki se obračajo na ministrstvo. Po Šterovih besedah gre zlasti za zdravnike, ki so se pripravljeni vključiti v pomoč prizadetim prebivalcem Nepala. "Prepričan sem, da bodo kolegi z uprave za zaščito in reševanje našli način, da te hvalevredne pobude vključijo v nek realen načrt, ki bo pomenil dobrodošel prispevek Slovenije tej nesrečni državi," je poudaril.