Predsednik vlade in predsednik SMC Cerar je že tretjo ministrico oz. ministra za izobraževanje, znanost in šport v mandatu te vlade iskal po odstopu Klavdije Markež v začetku aprila. V tem času je izpostavil, da novega ministra išče tako med člani stranke kot zunaj nje. Kot pomemben kriterij je poudaril strokovnost in izkušnje, a tudi potrebno zaupanje med njim in novim ministrom.
Čeprav mu je poslanska skupina SMC predlagala tudi dva izmed svojih članov, poslanca Jasno Murgel in Mitjo Horvata, pa tokrat novi minister oz. ministrica ne bo prihajala iz poslanskih klopi. Tako je pred dnevi zatrdila vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer. Povedala je tudi, da je ena najresnejših kandidatov prorektorica Univerze v Ljubljani Makovec Brenčičeva.
Medtem pa je stranka SD nekoliko pohitela in minuli teden presenetila s predlogom, da Janka Vebra, ki ga je DZ razrešil s položaja ministra za obrambo, nasledi poslanka in podpredsednica DZ Andreja Katič. S predlogom se je v medijih odprlo tudi vprašanje, ali jo utegne na podpredsedniškem stolčku DZ naslediti Veber. Za zdaj se v poslanski skupini, pravijo, o tem še niso pogovarjali. Vendar pa je temu scenariju - glede na to, da je DZ Vebra razrešil s funkcije ministra - težko verjeti, saj je tudi funkcija podpredsednika DZ voljena.
Zaslišanja kandidatov predvidoma prihodnji teden
Pričakovati je, da bo Cerar predloga za oba ministra ali ministrici državnemu zboru posredoval v prihajajočih dneh, morda že v torek. V tem primeru bosta zaslišanji ministrskih kandidatov pred pristojnimi parlamentarnimi delovnimi telesi najverjetneje po prvomajskih praznikih. Vsak kandidat za ministra se namreč po poslovniku DZ delovnemu telesu predstavi in odgovarja na vprašanja najprej tri dni in najpozneje sedem dni po vložitvi predloga kandidatur.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Izredna seja DZ, na kateri bodo poslanci odločali tudi o ministrskih kandidatih, naj bi bila neuradno 13. maja. Katičevi so poleg SD podporo že napovedali v DeSUS, pričakovati jo je tudi iz največje vladne stranke.
Vlada bo v medprazničnih dneh potrjevala program stabilnosti in reformni program
Za zdaj še nepopolno vladno ekipo pa čaka še kar nekaj dela. Na sredini seji bo ministrska ekipa predvidoma sprejemala nacionalni reformni program za prihodnji dve leti in dopolnjen program stabilnosti, ki ju mora v Bruselj poslati do konca meseca. Koalicija je minuli teden opredelila nekatere bolj konkretne javnofinančne ukrepe, ki nakazujejo na delno sprostitev varčevalnih ukrepov prihodnje leto tako v sociali kot pri plačah v javnem sektorju.
Za zdaj kaže, da je zadoščeno pogojem SD glede socialnih transferjev in pogoju DeSUS glede usklajevanja pokojnin ter regresa upokojencem.
Takoj po prvomajskih praznikih pa namerava koalicija narediti piko na i strategiji upravljanja državnih naložb s klasifikacijo. Postopki privatizacije, vključno z odločitvijo Slovenskega državnega holdinga glede Telekoma Slovenije, bodo tako verjetno pomembno razgrevali politično ozračje tudi v maju.