Aerodrom in državna PDP sta poziv za nakup 100-odstotnega deleža v Adrii Airways Tehniki, ki je na seznamu 15 družb, namenjenih za privatizacijo, objavila januarja lani. Koliko končnih ponudb je prispelo do roka, ki se je iztekel konec marca, uradno ni znano. Že pred nekaj meseci naj bi po neuradnih informacijah zavezujočo ponudbo oddali družbi Express Airways in Avia Solutions, a naj bi se nato pojavil dodaten interes za nakup.
"Ta teden bo sestanek lastnikov, na katerem bomo odprli ponudbe, jih ovrednotili in se odločili, kako naprej. Če bi bili s kakšno ponudbo zadovoljni, bi morali narediti izbor, s kom nadaljujemo pogajanja. Zastavili smo si časovnico, da bi postopke izvedli do konca junija, če bo kakšna ponudba zadovoljiva," je v sredo ob robu novinarske konference s švicarskim letalskim prevoznikom Swiss za STA dejal Skobir.
Nemški Fraport je v Aerodromu lani kupil večinski delež, letos pa je iz lastništva iztisnil še manjšinske delničarje, tako da ima zdaj v lasti 100-odstotni delež upravljalca največjega slovenskega letališča. Skobir je v izjavi za medije dejal, da so že naredili veliko na temo razvojnih projektov, infrastrukture, pridobivanja novih prevoznikov in poenotenja standardov, ki veljajo v skupini Fraport.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Letos pričakujejo približno petodstotno rast števila potnikov in obsega tovora.
"Za nas je najpomembnejše, da smo precej naredili tudi na področju nakupa osnovnih sredstev. Nekatera od njih so zdaj precej cenejša. Enega takšnih nakupov smo že opravili, to je nakup zavarovanja. Fraport je tako velik, da kupuje veliko ceneje kot mi," je pojasnil Skobir.
Glede investicij je spomnil, da bo njihova ključna naloga najprej odpraviti pomanjkljivosti na obstoječem terminalu. Lotili se bodo prenove dela, kjer se potniki prijavljajo na let, in varnostno-kontrolne točke, načrtujejo pa tudi nekaj novih komercialnih površin. "Vzporedno načrtujemo tudi nov terminal, ki bo luč sveta ugledal, ko bodo številke potnikov takšne, da ga bodo upravičile. Po dosedanjih napovedih je to lahko čez nekaj let," je povedal Skobir.
Na Brnik si prizadevajo privabiti tudi nove letalske prevoznike. "Pričakujemo predvsem prevoznike z Iberskega polotoka, linijo v Madrid in Barcelono smo že imeli. Veliko aktivnosti je usmerjenih tudi v severno Nemčijo, kjer vidimo precejšen potencial, in Skandinavijo, predvsem Norveško. To so prioritete. Na srednji rok pa želimo postaviti čartersko vozlišče in povečati tovornega," je še dejal Skobir, ki letos pričakuje približno petodstotno rast števila potnikov in obsega tovora.