Regrat nima značilnega vonja in je grenkega okusa. Svež regrat se uporablja kot solata, ki krepi organizem, olajšuje presnovo ter pomaga pri čiščenju krvi. Pospeši predvsem delovanje žolča in jeter ter pomaga pri kroničnem vnetju jeter. Svetuje se, naj, če smo bolni, prežvečimo vsak dan šest regratovih stebel; škoditi ne morejo, koristijo pa lahko zelo. Regratovi peclji so zelo koristni za sladkorne bolnike – vsaj dan naj bi prežvečili 10 stebel, ki jih lahko naberejo od zgodnje spomladi pa vse do zmrzali. Najbolj so učinkoviti peclji cvetočega regrata. Regratovi peclji naj bi celo počasi, a zanesljivo raztapljali žolčne kamne, odpravljali srbečico in akne ter čistili kri.
TRŽNICA LJUBLJANA
Regrat (kg) od 8 do 12 EUR
Čemaž (kg) od 8 do 14 EUR
Čemaž pa prepoznamo po podolgovatih listih in izrazitem vonju po česnu. Med listi zrastejo oglata stebla z belimi zvezdastimi cvetovi v kobulih. Ker ob istem času najdemo tudi čemaževim listom nekoliko podobne, a strupene liste šmarnice, naj neizkušeni nabiralec prvič nabira čemaž s kom, ki zna liste dobro razlikovati. Strupene liste razlikujemo predvsem po tem, da nimajo vonja po česnu in da ima šmarnica na enem steblu po dva podolgovata lista. Čemaž je s svojim diuretičnim učinkom zelo podoben česnu. Spodbuja delovanje želodčnih sokov, zavira gnilobne bakterije in bakterije vrenja, pomaga odstranjevati strupene snovi in težke kovine iz organizma ter čisti kri.
TRŽNICA MARIBOR
Regrat (kg) od 4 do 5 EUR
Čemaž (kg) od 4 do 5 EUR
Naša ekipa se je odpravila na glavno ljubljansko in mariborsko tržnico ter tržnico v Novi Gorici. Stojnice prodajalcev na glavni ljubljanski tržnici so v tem času dodobra založene tudi z regratom in čemažem. Cena kilograma regrata se giblje od 8 do 12 evrov, cena kilograma čemaža pa od 8 do 14 evrov. »Prodaja regrata in čemaža je v tem času podobna lanski. Prodajati sem ju začela pred približno 10 dnevi. Čemaž sicer nabiram v gozdu v bližini Domžal in moram poudariti, da ga je letos kar veliko,« je povedala ena izmed branjevk.
Ob našem obisku mariborske glavne tržnice pa so kljub pestri ponudbi zelenjave in drugih sezonskih vrtnin le redki na prodajnem pultu imeli na voljo tudi regrat in čemaž. Kilogram regrata stane od 4 do 5 evrov, za čemaž pa imajo prodajalci enotno ceno, in sicer en evro za šopek (približno 200–300 g). Za kilogram slednjega bomo tako morali odšteti približno od 4 do 5 evrov. Vlasta Kokol je ocenila, da ljudje tačas skorajda enako povprašujejo po regratu in čemažu, saj ga, kot ji povedo, radi uporabljajo predvsem v solatah, za juhe ali celo namaze. Za kilogram regrata je bilo treba pri Kokolovi odšteti štiri evre, obe zelenjavi pa, kot poudari sogovornica, nabira in pridela doma oziroma v okolici hiše.
TRŽNICA NOVA GORICA
Regrat (kg) 10 EUR
Čemaž (kg) 10 EUR
V Novi Gorici je ob našem obisku veliko prodajalcev prodajalo običajno zelenjavo, rože, med, sir, le na nekaj stojnicah smo opazili tudi regrat in čemaž. Tako za kilogram regrata kot čemaža bo treba odšteti okoli 10 evrov.
Kako ločiti čemaž od šmarnice?
Čemaž prepoznamo po podolgovatih listih in izrazitem vonju po česnu. Med listi zrastejo oglata stebla z belimi zvezdastimi cvetovi v kobulih. Ker ob istem času najdemo tudi čemaževim listom nekoliko podobne, a strupene liste šmarnice, naj neizkušeni nabiralec prvič nabira čemaž s kom, ki zna liste dobro razlikovati. Strupene liste razlikujemo po tem, da nimajo vonja po česnu in da ima šmarnica na enem steblu po dva podolgovata lista.