Slovenija

Delodajalec plača 918 evrov, delavec dobi 604 evre

STA/G.G.
1. 4. 2015, 08.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Razkorak med minimalno plačo, ki jo na svoj račun dobi delavec, in zneskom, ki ga mora za vsakega prejemnika te plače izplačati delodajalec, je velikanski, opozarja generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije (ZDS) Jože Smole. Na letni ravni razlika delodajalca na zaposlenega stane skoraj 4000 evrov, je pojasnil.

Smole je na torkovem dogodku ZDS z naslovom Kakšne spremembe minimalne plače prenese gospodarstvo? v Ljubljani opozoril, da v Sloveniji minimalna plača neto znaša  604,35 evra, bruto 790,73 evra, bruto bruto pa 918,04 evra.

Razlika med tem, kaj dobi delavec, in tem, kolikor mora odšteti delodajalec, je tako 313,69 evra mesečno oz. 3764,28 evra letno na zaposlenega, v to pa niso všteti regres ter stroški prehrane in prevoza, ki jih mora podjetje poravnati zaposlenim.

Slovenija je sicer z bruto minimalno plačo po podatkih evropskega statističnega urada Eurostat, ki zajemajo tudi evropske države, ki niso del EU, in ZDA, v drugi skupini. Med 28 državami je na 20. mestu. Na prvem mestu je s 157 evri Albanija, na zadnjem pa s 1923 evri Luksemburg, je nanizal Smole.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Dotaknil se je tudi dejstva, da bruto minimalna plača v Sloveniji glede na Eurostat znaša kar 51,4 odstotka bruto povprečne plače. Gre za najvišji delež v EU - 50-odstotkov dosegata le še Grčija in Turčija. Do tega naj bi prišlo tudi zaradi 22,9-odstotnega zvišanja minimalne plače v letu 2010, ki je bilo izpeljano brez soglasja delodajalcev.

Smole je izpostavil, da se to ne sme več ponoviti. O spremembah minimalne plače imajo po njegovih besedah trenutno samo neuradne informacije. Predpogoj zanje je socialni dialog, pogoj pa soglasje, je poudaril. Minimalna plača ni le stvar zaposlenega, je menil in dodal, da gredo spremembe lahko v več smeri, ne le v izločanje dodatkov.

Torkov dogodek ZDS je potekal v času, ko sindikati mimo delodajalcev pripravljajo svoj predlog zakona o minimalni plači, ki bo spremenil definicijo minimalne plače, tako da ta ne bo več vključevala dodatkov.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost