Center ponovne uporabe je sicer socialno podjetje, ki je v zadnjem letu odprlo poslovalnice v več slovenskih krajih z namenom, da v skrbi za okolje, nova delovna mesta in ozaveščanje prebivalstva pokaže široki javnosti, kako pomembno je izdelke, ki smo se jih naveličali, prerasli ali se iz kakršnihkoli razlogov odločili, da jih zavržemo, spet ponuditi na trgu, kjer lahko svojemu namenu služijo še dolgo vrsto let. Ponovna uporaba je tudi zakonska obveznost vseh držav članic EU zaradi nujnega varčevanja z viri.
Po raziskavah več kot 70 odstotkov ljudi v svetovnem merilu izdelke ponovno uporabi in na ta način pripomore k boljšemu jutri. »Reuse« oziroma po naše »ponovno uporabi« ima sicer več vidikov, ponuja pa nam predvsem možnost, da svoje rabljene stvari oddamo in s tem pomagamo okolju. Na ta način omogočimo nekomu, da lahko za minimalno vrednost kupi nova oblačila, gospodinjske pripomočke, opremi stanovanje in podobno. V CPU lahko uporabniki najdejo veliko stvari, kot so pohištvo, oblačila, športna oprema, knjige, plošče, posoda in okrasni predmeti.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Ponovna uporaba je tako prednostna naloga celotne družbe, saj z njo ohranimo vire, surovine, vodo, energijo, zmanjšamo emisije … Ob svetovnem dnevu voda (22. marec) so se v CPU v sodelovanju s podjetjem Snaga odločili, da prikažejo praktične primere varčevanja z viri. K sodelovanju so povabili več znanih Slovencev, ki so jih navdušeno podprli. Med njimi recimo Miša Molk, Dragan Bulič, Demetra Malalan, Gojmir Lešnjak, Tim Kores, Ana Marija Mitič, Nina Valič, Boštjan Romih, Jadranka Juras, Maja Malnar, Peter Poles, Hanah Mancini, Darko Durić in Rok Trkaj. Vsak od njih jim je podaril kak svoj izdelek, ki je primeren za ponovno uporabo, ti izdelki pa so bili včeraj na tiskovni konferenci v CPU Ljubljana tudi razstavljeni.