V ZL kot predlagateljici novele ob vprašanju, ali bodo začeli zbirati 23 poslanskih podpisov za sklic izredne seje DZ, na kateri bi obravnavali morebitno neustavnost referenduma, napovedujejo novinarsko konferenco še v tem tednu. Na njej bodo natančno sporočili vse nadaljnje korake, je dejal poslanec ZL Matej T. Vatovec.
Predsednik Državnega zbora Milan Brglez je kot prvi dan roka za zbiranje podpisov volivk in volivcev v podporo zahtevi za razpis zakonodajnega referenduma o noveli določil ponedeljek, 23. marec. Zadnji, 35. dan za zbiranje podpisov pa je 26. april, je danes pojasnil Brglez.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Nadaljnji postopki na poti do morebitnega referenduma so po njegovih besedah na eni strani odvisni od predlagateljev novele in na drugi strani od pobudnikov referenduma.
Ustavne spremembe, ki prepovedujejo referendum o zakonih, ki odpravljajo protiustavnost na področju človekovih pravic in temeljnih svoboščin, so po njegovih besedah sicer "nekako obrnile dokazno breme". Pričakovati je namreč, da bo takrat, ko bodo podpisi zbrani ali pa še pred tem, na glasovanje v DZ podan predlog sklepa, da referendum ne bi bil v skladu s spremenjeno ustavo.
Če bi o tem vprašanju potrebovali hitro odločitev, bi bilo treba sklicati izredno sejo, a predlagatelji za to potrebujejo 23 poslanskih podpisov. Ali bi SMC te podpise prispevala, se v poslanski skupini še niso odločili, je pojasnil Brglez. Sicer pa imajo predlagatelji iz ZL za to čas od ponedeljka in še sedem dni po koncu zbiranja podpisov.