Zato je po njegovih besedah popolnoma "iz trte izvito" oziroma izmišljeno to, da bo vlada ali kdorkoli drug prodal Luko Koper.
"Tisti, ki hodijo strašit sindikate ali ljudi s takimi mislimi in tezami, so pravzaprav zlonamerni in imajo neke druge namene. Luka Koper je strateškega pomena, tako da državi je in mora biti v interesu, da se razvija, da ima dobre razvojne ideje, da se krepi, da je privlačna za vse tiste, ki jo želijo uporabljati za vez s Slovenijo in tudi s srednjo ter drugimi deli Evrope," je v četrtek povedal Cerar.
Februarja je država projekt drugega železniškega tira prijavila tudi na evropski razpis, da bi tudi tako pridobila potrebna sredstva za gradnjo.
Luko Koper je premier označil za nacionalno dobrino, zato je v interesu celotne države, da jo s primerno železniško infrastrukturo poveže s srednjo Evropo ter tako Slovenijo tudi v transportnem oziroma infrastrukturnem pomenu umesti na evropski zemljevid. To bi v prihodnje prispevalo k varovanju okolja, dalo možnosti za izgradnjo novih logističnih in drugih centrov in s tem multiplikativne gospodarske učinke.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
"To je potrebno storiti preudarno, z neko pametno strategijo in zato tukaj nikamor ne hitimo," je dejal premier.
Cerar je še dodal, da minister za infrastrukturo Peter Gašperšič ni nikoli dejal, da bi "zdaj kar prodali Luko Koper", pač pa naj bi govoril o različnih možnostih. Skupaj s strokovnjaki pa je treba preveriti, kakšne so možnosti železniške in druge infrastrukture za povezavo Slovenije z ostalo Evropo.
"Tu se ponujajo razni modeli. Kot veste, je vlada sprejela stališče, da se išče javno-zasebno partnerstvo, saj v proračunu ni denarja za to. Če bi šli proračunsko v to, bi grozila podobna zgodba, kot je bila s Teš 6, ki si je Slovenija nikakor in nikjer ne sme privoščiti," je še povedal Cerar.
Ob koncu pogovora z novinarji je premier zatrdil še, da je vladna koalicija trdna in stabilna. "To sicer ne pomeni, da se včasih o čem vsi strinjamo, vendar si potem vzamemo čas, se posvetujemo v parlamentu, v vladi in na koncu smo še vedno doslej pri vseh ključnih zadevah našli soglasje," je zatrdil.