Setnikar Cankarjeva po poročanju Televizije Slovenija (TVS) pravi, da je visoke honorarje ob redni zaposlitvi v preteklosti prejela za svetovanje, pedagoško delo in projekte, s katerimi se je prijavljala na domače ali tuje razpise.
"Rada bi poudarila tisto, kar mislim, da je bilo ali namenoma ali nehote zamolčano. To niso proračunska sredstva. To so sredstva, pridobljena na trgu," je povedala ministrica za izobraževanje, znanost in šport v odstopu.
Zato tudi razmišlja o tožbi proti Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK). "To mi svetujejo pravni strokovnjaki, ker obstajajo dejanski razlogi za dvom, ali so bili ti podatki interpretirani na pravi način, ali so celoviti in ali so bili zajeti vsi, ki so zaposleni v javnem sektorju," je po poročanju TV Slovenija še dejala Setnikar Cankarjeva.
Ob tem je priznala, da so nekatera izplačila videti visoka, a je poudarila, da je šlo za honorarje za daljša obdobja. Pri tem je izpostavila mednarodne projekte.
KPK je prejšnji teden predstavil podatke o višini izplačil preko avtorskih honorarjev in podjemnih pogodb posameznikom iz javnih sredstev, po katerih je od leta 2003 Setnikar Cankarjeva prejela 636.068,98 evra.
Ministrica je posledično ponudila odstop, a ob tem zatrdila, da javna objava honorarjev pomeni zlorabo osebnih podatkov. Izrazila je prepričanje, da bo nadaljnji postopek ovrgel sum korupcije in konflikta interesov.
Že v petek je pojasnila, da zaposleni v visokem šolstvu omenjene honorarje prejemajo za predavanja na izrednem študiju, predavanja v tujini ter za svetovalno in raziskovalno delo, pri tem pa delež dobi tudi fakulteta, na kateri so zaposleni. Delo pri tem opravljajo za fakulteto, zato po njenem prepričanju pri tem ne more iti za konflikt interesov.
A kljub temu se je na njo vsul plaz kritik, predvsem iz vrst šolnikov, katerim je ministrica v odstopu vztrajno poudarjala potrebo po varčevanju. Nekateri mediji so tako danes objavili pismo štirih osnovnošolskih učiteljic z različnih delov Slovenije, v katerem so Setnikar Cankarjevo kritizirale zaradi njene zahteve, da naj osnovnošolski učitelji brez plačila opravljajo ure dodatne strokovne pomoči.
Ob tem so izrazile mnenje, da se bodo honorarji Setnikar Cankarjeve verjetno izkazali za zakonite, zato so premierja Mira Cerarje pozvale k sistemskim rešitvam za ta problem.