V odzivu na oceno Evropske komisije so na ministrstvu zapisali, da sta bili v DZ ravno danes sprejeti še dve noveli zakonov s področja pravosodja in tako skupaj pet na tej redni seji.
"Glavni cilji sprejetih sprememb in dopolnitev so učinkovitejši in hitrejši postopki, večja transparentnost in ekonomičnost ter optimizacija delovnih procesov," so zapisali na ministrstvu in dodali, da sodnike in tožilce s spremembami zakonsko zavezujejo k bolj transparentnemu delovanju in višjim etičnim standardom.
"Zaupanje v pravno državo namreč izvira tudi iz zavesti javnosti, da so se notranji samonadzorni mehanizmi pravosodnih sistemov zmožni transparentno in odločno odzivati na nepravilnosti v lastnih vrstah ter jih ustrezno sankcionirati," so še pojasnili.
Evropska komisija je ocenila, da se je v minulih treh letih v Sloveniji že tako nizka stopnja zaznane neodvisnosti pravosodja še poslabšala. Slovenija je po tem kriteriju na podlagi podatkov iz let 2013-2014 peta najslabša članica EU.
Kot pozitivno je komisija pri Sloveniji izpostavila njen napredek pri zmanjšanju sodnih zaostankov v nekazenskih zadevah.
Sloveniji je med drugim priporočila, naj učinkovito ukrepa v boju proti korupciji in naj nadalje skrajša sodne postopke na prvi stopnji v civilnih in gospodarskih zadevah.
Za Slovenijo poročilo še ugotavlja, da je imela leta 2013 največ sodnikov glede na število prebivalcev med državami EU, prav tako je med državami z največ izdatki za pravosodje.