Le dva meseca za tem, ko je naj bi s finske Patrie v Slovenijo stekel 900 tisočakov težak finančni tok, je Janez Janša sedel v svoj novi volvo XC70. Do danes ni znano, na kakšen način je prvak opozicije kupil svojega jeklenega konjička. Denar naj bi si izposodil, druga možna razlaga je, da ga je plačal iz materinih prihrankov.
Kdo bi vedel, če se še Janša sam ne spomni, od kod mu 28.500 evrov, kolikor je od celotne kupne vrednosti avta, ki je znašala 46 tisočakov, plačal v gotovini na okencu podjetja. Težko razumemo, da se nekdo ne spomni vira skoraj 30 tisočakov gotovine, ki jih je v bankovcih izročil prodajalcu.
Prav to je bilo sporno tudi za Komisijo za preprečevanje korupcije, ki je pod vodstvom sedanjega pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča izdala za Janšo obremenilno poročilo komisije v zvezi z njegovim premoženjem. Ko je vrhovno sodišče slednjo prejšnji teden odpravilo zaradi procesne napake, je Janševa SDS napadla s pozivi k odstopu.
Prav o tem pa je bilo včeraj v hramu demokracije izrečenih tudi nekaj krepkih besed. Poleg odločitve vrhovnega sodišča, ki sicer o sami vsebini poročila KPK ni odločalo, je Jože Tanko (SDS) Klemenčiču očital še kršitev kar osmih zakonov, ki jih je po njegovih besedah z revizijo komisije ugotovilo računsko sodišče, med njimi tudi kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.
Kot je pojasnil Cerar, je bilo poročilo računskega sodišča res negativno, a se je nanašalo na poslovanje KPK pod vodstvom Draga Kosa. Klemenčičev senat pa je vse nepravilnosti takoj odpravil.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Klemenčič še vedno uživa podporo predsednika vlade Mira Cerarja. O tem je včeraj na tiskovni konferenci spregovoril tudi Milan Zver, podpredsednik SDS. Spomnil je, da je imelo poročilo KPK usodne posledice za takratno vlado in da se tega, kar so sprožile ugotovitve KPK, ne da več popraviti.
Po njegovem mnenju je vlada s podporo bivšemu predsedniku KPK izgubila del integritete, zato v stranki zdaj menijo, da je za interpelacijo bolj primeren premier Cerar kot Goran Klemenčič. Ob tem se poraja vprašanje, ali so se pri SDS ustrašili obljub pravosodnega ministra, da bo v primeru interpelacije končno lahko spregovoril o stvareh, o katerih kot predsednik KPK ni smel.
Napori Janše in njegovega odvetnika Matoza so zdaj usmerjeni k temu, da bi tisto, kar je bilo zapisano v poročilu KPK, ostalo za vedno skrito. Matoz namreč trdi, da KPK ne more voditi ponovljenega postopka zoper Janšo, ker je bilo poročilo odpravljeno, ne razveljavljeno. Zanimivo je, da se na neki način z njim strinja celo Goran Klemenčič, ki meni, da postopka ni treba ponavljati, ampak se lahko Janši na vpogled pošlje kar že znane ugotovitve.
Ustavni pravnik Matevž Krivic je dogajanje komentiral takole: »Da, Klemenčič je naredil napako, ampak kakšno? Pri 'oranju ledine' nadzora nad premoženjskim stanjem vodilnih politikov je v skrajno nejasni in slabi zakonski ureditvi tega področja napravil en sam napačen korak – ki pa so ga najprej dve leti štela za pravilnega tudi vsa sodišča, šele zdaj je iz počasnih sodnih mlinov končno prišla drugačna končna razsodba. In Klemenčič, zdaj pravosodni minister, je v odzivu nanjo dal vzgled odgovornega odnosa politika do spoštovanja sodnih odločb: zdaj je sodišče razsodilo, kako je v takih primerih treba ravnati – in tako odslej bo.«
Krivic, ki se javno sicer zavzema tudi za odpravo sodbe Janezu Janši v primeru Patria, je ob tem zapisal še, da se mu ob vsem tem naravnost gnusita cinizem in primitivna demagogija Janeza Janše, ko si takratne ugotovitve KPK dovoljuje danes razglašati za »gestapovske metode«. Ob tem priznani borec za človekove pravice doda še, da ostaja dejstvo, da Janša izvora spornega denarja javnosti še vedno ni pojasnil. »Upam, da bosta to zdaj od njega zahtevala tako javnost kot sedanja KPK,« zaključi Krivic.