V Hypo Alpe Adria Bank, kjer imajo na področju poslovanja z občani približno tretjino kreditov v švicarskih frankih, so povedali, da je bilo dejanskih konverzij v tem obdobju precej manj od povpraševanja. Od vseh kreditojemalcev, ki imajo kredite v frankih, je vlogo za zamenjavo valute oddalo dobrih osem odstotkov.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Dejanskih zamenjav pa je bilo precej manj. "Potrjenih s strani strank in aktiviranih konverzij glede na celotno število aktivnih kreditov je bilo 0,32 odstotka oz. dobre štiri odstotke glede na število oddanih vlog za konverzijo," so navedli v Hypo Alpe Adria Bank.
"V zadnjem mesecu nas je v zvezi s tem obiskalo večje število strank, za dejansko konverzijo kredita pa se jih je odločilo malo, približno tri odstotke," so povedali v Unicredit banki Slovenija. V Raiffeisen banki so dodali, da tudi povpraševanja po tem, razen prvih nekaj dni po odločitvi švicarske centralne banke, niso imeli prav veliko.
Tudi v NLB, kjer se število komitentov, ki imajo kredit v frankih, ker ni nove ponudbe in ker se obstoječi krediti iztekajo, zmanjšuje, so povedali, da se je v njihovih poslovalnicah ali preko kontaktnega centra oglasilo le manjše število strank. Zato so imetnike kreditov v frankih pisno povabili v svoje poslovalnice in njihove obiske še pričakujejo.
V NKBM, kjer je delež vseh najetih kreditov v frankih manj kot štiriodstoten, so navedli, da so prejeli nekaj prošenj za amortizacijske načrte in opravili nekaj pogovorov s kreditojemalci, kakšne možnosti imajo.
"V letošnjem letu je po izrazitem nihanju spremenilo kredit iz frankov v evre približno odstotek kreditojemalcev, približno štiri odstotke kreditojemalcev pa je v celoti poplačalo dolg v frankih," so povedali v NKBM.