Pobuda za izvedbo prve množične prireditve v teku na smučeh v takratni Jugoslaviji je nastala v zdaj že nekdanjem Hotelu Bor v Črnem Vrhu nad Idrijo, kjer so se sestali takratni direktor hotela Lucijan Pelicon, nekdanji reprezentant v teku na smučeh Janez Pavšič, predstavnik Jugoslovanske ljudske armade Miloš Rutar in poznani novinar Tone Fornezzi Tof. Po vzoru obstoječih velikih tekaških maratonov v sosednjih državah so želeli podobno prireditev pripraviti tudi doma z namenom spodbujanja zdravega načina življenja in dobrega počutja, načrte in poznejšo izvedbo pa so posvetili tudi spominu na narodnoosvobodilne boje.
Pri izbiri imena za prireditev je imel največ zaslug Tof, ki je skupaj sestavil tri besede: TRNOV (simbol napora in trpljenja), SKI (mednarodna oznaka za besedo smučarski) in TRNOVSKI (Trnovski gozd, v katerem je med 2. svetovno vojno deloval 9. korpus NOB). Prva izvedba maratona je bila 10. marca 1974, ko se je na progi, dolgi 25 kilometrov, spopadlo 553 tekačev. Prvi zmagovalec (in tudi zaporedni trikratni zmagovalec) je bil Filip Kalan.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Na maratonski razdalji, 42 kilometrov, se je prvič tekmovalo leta 1976, število udeležencev pa je iz leta v leto skokovito naraščalo. Osmega februarja 1981 so tekači na 7. trnovskem maratonu postavili rekord. Več kot 3500 se jih je namreč podalo na progo, s čimer prireditev še danes nosi slovenski rekord po udeležbi. Ambicije in načrti so bili še višji in tako so leta 1986 pripravili celo 60-kilometrsko progo. Pozneje so usodo maratona krojile predvsem slabe zime, ki so velikokrat preprečile njegovo izvedbo. Tokrat so častitljivi športni prireditvi vremenske razmere veliko bolj naklonjene. Zato domačini, združeni v zvezo društev Črni Vrh, te dni intenzivno pripravljajo vse potrebno za nedeljsko dogajanje.
17. trnovski maraton tekačem ponuja dve progi; sedemkilometrsko trim tek progo in progo v dolžini 21 kilometrov (mali maraton), ki šteje tudi za pokal Slovenski maraton. Proga bo pripravljena tako za drsalno kot tudi klasično tehniko. Tekači se lahko prijavite prek spletne aplikacije Smučarske zveze Slovenije ali na dan tekmovanja v Črnem Vrhu med 8. uro in 10.30.