Slovenija

Vrhovno sodišče ne more več komunicirati z Gorenakom

STA/G.G.
5. 2. 2015, 16.03
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Vrhovno sodišče poslancu SDS Vinku Gorenaku na očitke o vzporednem sistemu dodeljevanja zadev odgovarja, da na tak način komunikacije ne morejo pristati in se do tako podane vsebine ne bodo opredeljevali. Ne morejo se namreč odzivati na navedbe z novinarskih konferenc, saj so na voljo ustrezna pravna in postopkovna sredstva, pravijo.

Mediaspeed

"Novinarske konference, ki jih sklicujejo člani poslanskih skupin z namenom nadaljevanja poskusov diskreditacije ter krepitve posamične politične agende, predstavlja del političnih sredstev in metod, s katerimi se vrhovno sodišče srečuje že daljše obdobje", so na sodišču še zapisali.

Poslanec SDS Vinko Gorenak je na današnji novinarski konferenci izrekel kar nekaj očitkov na račun dodeljevanja zadev na vrhovnem sodišču. Poslanec trdi, da na vrhovnem sodišču sistem vodi "točno določena vpisničarka".

Ob tem pojasnjuje, da na vrhovnem sodišču velja pravilo, da se zadeve z nižjih sodišč sprejemajo od 8. do 15. ure, nato pa se jih dodeli sodnikom. Problematično pa po njegovih besedah je, da vrhovno sodišče nekatere zadeve z nižjih sodišč samo naroči tudi po 15. uri oziroma med 15. in 16. uro, kar pomeni, da je vnaprej znano, kateri sodnik bo prejel zadevo.

Tukaj je omenil zahtevo za varstvo zakonitosti v zadevi Patria. Navedel je, da naj bi 20. junija 2014 vrhovno sodišče po 15. uri z okrajnega sodišča naročilo dostavo spisa s pritožbo Janeza Janše v zadevi Patria.

Pri tem je sodišče glede na do 15. ure prejete zadeve in letni razpored dela natančno vedelo, kateri sodnik bo prejel Janševo pritožbo. Tako jo je po besedah Gorenaka prejela sodnica Maja Tratnik, "izognili" pa so se sodniku Marku Šorliju.

Šorli, ki je leta 2010 neuspešno kandidiral za predsednika vrhovnega sodišča, njegovo kandidaturo pa je podpirala tudi SDS, je sicer že večkrat bil kritičen do razmer na vrhovnem sodišču in nasploh v sodstvu.