"Ravno v soboto so bili pri nas vlagatelji, ki želijo vlagati v smučišče na Kaninu," je v ponedeljek za STA povedal Mlekuž in potrdil, da gre za ruske vlagatelje, ki so prek podjetja Ilev Inženiring že sodelovali na dražbah za premoženje ATC Kanina v stečaju.
Občina dela "majhne korake v pravo smer", pravi župan, in bo v kratkem začela s postopkom ustanovitve javnega podjetja. S temi postopki so toliko časa čakali zato, ker so od gospodarskega ministra najprej želeli potrditev, da je država pripravljena pomagati pri obuditvi kaninskega smučišča. Občinski svet bo po njegovih besedah o ustanovitvi javnega podjetja odločal kmalu.
"Sramota je, da ne znamo narediti dveh optimalno delujočih visokogorskih smučišč. Kanin je eno od teh. Po nesreči že drugo leto ne obratuje. Sramota je toliko večja, ker bi bili stroški popravila, če bi takoj reagirali, neprimerljivo manjši," je v pogovoru za STA povedal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Počivalšek, ki je na to temo minuli teden odgovarjal v okviru poslanskih vprašanj.
Rešitev vidi v ustanovitvi javnega podjetja, ki bi skrbelo za infrastrukturo. V prvi fazi bi bila nosilec občina, nato pa bi zagotovili strateškega partnerja. "Pogoj je javno podjetje, vloga občine in tuji partner. In na to lahko glede na pogovore in zagotovila računamo," pravi minister.
O tem, kdo so potencialni vlagatelji - poleg omenjenih ruskih naj bi jih bilo več - ne more govoriti.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Pričakuje, da se bo zadeva hitro odvila in da bo javno podjetje od stečajne upraviteljice in od družbe Heta Asset Resolution, interne slabe banke avstrijske banke Hypo, pridobilo premoženje ter da se bo naredila analiza potrebnih vlaganj.
"V primeru, da bo občina aktivno pristopila k temu, bomo zagotovili sredstva za sanacijo žičniškega sistema," je potrdil minister. V okviru sredstev za razvoj turistične infrastrukture bi lahko ministrstvo občini namenilo tri milijone evrov.
Delujoča infrastruktura, "ki bi morala biti na nek način javno upravljana", je po njegovih besedah pogoj, da se lahko gospodarstvo tako na smučišču kot v dolini razvija.
Minister poudarja, da pri tem ne gre le za zimski turizem, ampak bi se moral ta odvijati vseh 12 mesecev. Rešitev za smučišče pričakuje še letos. "Verjamem, da bomo v luči celotnega turizma na Bovškem zmogli doseči, da se bodo zadeve odvile hitro in da bo infrastruktura jeseni sanirana," je dejal in pritrdil, da bi lahko na Kaninu smučali že naslednjo sezono.